Foliculita-epilat

Boli de piele

Postata de rayray05 cu 11 ani in urma.

Am o problema de cativa ani, am cam ignorat-o,dar nu se mai poate...dupa epilat, cand incep firele sa creasca pe anumite parti ale picioarelor, uneori si inghinal imi cresc fire in piele si se fac ca niste cosuri, eu le scot cu penseta si raman bube..trec cu timpul,dar raman pete maro....M-am epilat cu aparatul electric, cu ceara-cel mai des(la salon) si cu lama, doar ca sa vad daca imi trec, dar fara rezultat. Am folosit creme naturiste,plus fucidin, cutaderm, pimafucin(acesta a avut rezultate pe moment). Problema sunt si infectiile care inca imi apar- cam 9-10 pe fiecare picior mai mult pe partea superioara ...plus petele care mi-au ramas....de se uita lumea la mine de parca as avea...ceva contagios.....Ce as putea folosi?

Raspunsuri (1)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Este bine sa va adresati si unui medic dermatolog ptr. tratament; foliculita postepilare poate fi cronica dar se poate ameliora prin tratamente locale; daca acestea nu dau rezultatele scontate se poate incerca epilarea definitiva a zonei prin metoda IPL sau laser.