Exema sau dermatita???

Boli de piele

Postata de [email protected] cu 12 ani in urma.

Fiului meu i-a aparut o pata rosie pe pelea capului cu descuamare .Precizez ca in timpul verii a mai avut 4 pete si tot asa cu descuamare.Era in timpul ex.nationale -sa fie oare sresul emotional?Atunci l-am tratat cu tinctura -si dermuvate?/Va multumesc mult,cu respect si apreciere!Lucica Brinza

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Formularea intrebarii d-vs este legitima deoarece Eczema este un fel de dermatita,cunoscuta si sub denumirea de mancarime care ustura si prin scarpinare produce eruptia cutanata si ia aspectul de pete pruriginoase uscate si rosietice ;
Dermatita sau dermita,unii o denumesc eczema atopica , altii o pun in aceeasi categorie. Cauzele sunt cam aceleasi : scaderea factorului imun, , factorul iritativ , praf, acarieni , tesaturile detergentii etc Tratamentele naturiste , o tin in frau ,prin rolul emolient pana la adolescenta cand dispare ( ac***a caracter ondulant ) Deci, dermatologul examineaza elementele, le. Recomandam un consult de specialitate

Dr.Marcovici Tamara

acum 12 ani

Buna seara.
Poate fi luat in discutie si psoriazis -ul, considerand topografia si factorul favorizant (stresul emotional). Consultul dermatologic de specialitate va preciza diagnosticul de certitudine, existand teste specifice.

KORLUK

acum 12 ani

Stimata Doamna
Va recomand o cura cu Zeolit, atat interna cat si externa. Pentru informatii complete intrati pe site

Iulia Diana

acum 7 ani

Fetita mea, Cristina, de 4 anisori a avut o dermatita de care nu mai stiam cum sa scapam pana cand nasa ei i-a facut cadou o crema ce este folosita ca remediu pentru dermatie si psoriazis de la pure potions. Si e minunata crema. Chiar functioneaza.