este sau nu este scabie?

Boli de piele

Postata de clover cu 14 ani in urma.

buna seara.

in primul rind vreau sa va felicit pentru gazduirea si intretinerea acestui site minunat.

de aproximativ 2 luni jumatate cred ca am scabie. spun cred pentru ca am toate simptomele unei scabii dar nici un membru din familie n-a luat-o. am fost la medicul de familie, mi-a dat unguente dar fara nici un rezultat. a inceput de pe git (in spatele gitului) si a continuat pe burta, coate, incheieturi, sub sani, in spatele genunchiului. am atasat si o poza dedesubt, ca sa vedeti cum arata. stiu ca ar trebui sa merg la dermatolog, dar as fi vrut sa ma consult si cu dvs inainte de asta pentru ca toata lumea stie ca scabia se formeaza din cauza "mizeriei" si da, mi-e rusine.

http://dl.dropbox.com/u/3365985/SANY1773.JPG

p.s. medicul de familie, dupa ce a vazut ca nu-mi trece cu nici un unguent, "a presupus" ca ar fi pe baza nervoasa. dar totusi, bubitele si mincarimile se formeaza doar la incheieturi..specific scabiei..

va multumesc frumos!

Raspunsuri (43)

Dr. Dermatologie

acum 14 ani

Este intr-adevar posibil sa fie scabie, dar pentru certitudine se efecteaza o analiza de pe piele, numita "examen parazitologic". Scabia nu este cauzata de igiena precara: este vorba despre un parazit (numit Sarcoptes scabiae) care se ia de pe haine, lenjerie de pat din hoteluri, etc. Caracteristic este pruritul nocturn (mancarimile noaptea). Cel mai indicat ar fi sa mergeti la medicul dermatolog si sa efectuati un examen parazitologic. Va doresc multa sanatate!

clover

acum 14 ani

deci fara sa merg la doctor nu pot afla, nu ?

eu asta vroiam sa stiu, de ce eu o am de 2 luni jumate si nimeni din familie n-a luat-o.. daca era scabie ar fi trebuit s-o ia, nu ?

va multumesc pentru raspuns!

raluca

acum 14 ani

Dupa cum se vede in foto asa pare, ai scabie. Nu stiu ce tratament ti-a dat medicul, dar poti incerca foarte bine sa-ti cumperi benzoat de benzil (este o crema)care o aplici pe tot corpul dupa o toaleta adegvata.

Ca tratamentul sa fie cat mai eficient trebuie sa-ti aplici crema in fiecare zi sau seara trei zile la rand fara a face dus, a-ti schimba lenjeria de corp sau a schimba lenjeria de pat. Multa sanatate!

Alex

acum 14 ani

Buna ziua

In legatura cu scabia ..de cateva luni mai exact de vre`o doua luni am inceput sa am mancarimi in partea intima a corpului mai exact pe texticole , cu timpul a inceput sa`mi apara niste bubite rosii care sau marit ca un fel de cosuri mult mai mari , am fost la dermato mi`a dat tratament niste injectii pastile si un unguent dermovate ,la prima injectie parca incepuse sa ma simpt mai bine nu mai aveam mancarimi bubitele se micsorau parca dar dupa ce am terminat tratamentul iar a inceput sa ma manance si de data asta s`au intins si pe burta pe maini la incheieturi ma mananca mai tot timpul ,noaptea am cosmar nu pot sa dorm daca adorm abia pe la ora 2 nu stiu ce sa mai fac , acum in ultimul timp am fost din nou la dermatolog unde mi`a prescris alta crema benzonat , fac dus in fiecare seara si dupa ma dau tot corpul in afara de fata , pot sa zic ca nu ma mai manaca asa de tare in partea intima dar pe maini si picioare abia pot sa ma aptin sa nu ma scarpin , am vre`o 6 zile de cand ma dau cu benzonat as vrea o sugestie sa mai contiunui tratamentul ? M`am saturat de mancarimi as vrea sa`mi dati Dumneavoastra un indiciu astept raspuns . Va mutumesc frumos

Utilizator11705685047

acum 2 luni

Buna cum te-ai tratat si cu ce sant în aceasi situatie nu ma gandeam sa mai existe asa ceva

Dr. Dermato

acum 14 ani

Diagnosticul de scabie se stabileste cu certitudine doar in urma examenului parazitologic. In lipsa acestuia, exista pericolul confundarii scabiei cu alte afectiuni care produc prurit (mancarimi). Va recomand sa efectuati un examen parazitologic, si doar daca este pozitiv, sa mai continuati tratamentul cu benzoat.

ioana

acum 14 ani

am si eu o problema in legatura cu treaba asta . in urma cu 4 luni au inceput sa imi apara niste mancarimi ale pielii . prima data am spus ca am o alergie , dar nu a fost asa . acum o luna am fost la medicul dermatolog si a spus ca am scabie . mi-a prescris o reteta care continea benzoat de benzil , advantan si niste picaturi care nu imi mai provoca mancarime. am respectat tratamentul , faceam in fiecare seara baie, dar nu mi-a trecut , in talpa si in palma chiar au inceput sa mai apara , iar in familia mea nimeni nu are , si am vre-o 3 bubite mai marisoare , iar in talpa si in palma am niste bubite ca niste cosuri , pe care daca le sparg ma ustura putin si imi iese o zeama .
si acum 4 zile in urma mi-a luat mama o crema "Scabex" si pe prospect scria ca imi poate trece in maxim 4 zile daca o folosesc regulat , iar eu am folosit-o si cand aveam macarimi ma mai dadeam si imi trecea , dar in rest , nimic . bubitele acolo au ramas .
Va rog foarte mult sa ma ajutati si sa imi dati un sfat .

Dr. Dermatologie

acum 14 ani

@ioana:
Sfatul meu este sa lasi sa treaca 4-5 zile fara sa te dai cu nicio crema si apoi sa efectuezi o analiza care se numeste examen parazitologic.
In cadrul acestei investigatii simple se examineaza microscopic secretii ale acelor bubite pentru a se vedea daca in realitate este sau nu vorba despre scabie.
Mult succes!

Liviu

acum 13 ani

Cat de repede pot aparea mancarimi ale pielii de la infectare?

Irina

acum 13 ani

Acum un an mi au aparut la cot niste punctulete rosii si mai apoi la inchieturile mainilor si picioarelor am fost la mai multi dermatologi si m au tratat de alergie am fost chiar internata, am luat ff multe creme si pastile de alergie si nimic mi se estompau pe parcursul tratamentului si dupa aceea reapareau.In final le am spus ca am tratat pisicii din fata blocului de raie cu solutii de la veterinar si poate ca am si eu raie si atunci le a venit mintea la cap si mi au zis ca am raie dar ca nu exista la noi in oras un loc unde sa se faca examen parazitologic decat in Bucuresti ci sa fac un test cu scabex si dupa sa vad daca imi trece si mi a trecut.Membrii fami;liei nu au vrut sa se trateze deoarece zic eu nu au nimik dar nepotica mea s a infectat si ea cred eu dar medicul ei de fam i a spus ca are alergie si intrand in contact cu ea mi au reapaut bubitele si in plus uneori imi iasa niste basicute parca am fost muscata de urzica.Ce sa fac acum?mentionez ca deja am folosit 2 cutii de scabex si ma dor inchieturile ca la reumatism nu vreau sa o mai folos ca este toxica iar examen parazitologic nu am unde sa fac am incercat chiar si la veterinari nu au vrut sa mi faca raclaj .Ce sa mai fac?

Cineva

acum 13 ani

Va pot spune 2 lucruri: daca va mananca noaptea si daca in momentul in care faceti dus si pielea afectata intra in contact cu apa fierbinte mancarimile se accentueaza foarte tare, 99% este scabie.

georgiana

acum 13 ani

buna ziua...mie mi-au aparut acum 2 saptamani si mie si prietenului meu...intre degetepe spate ...ma manakca si nu pot dormi noaptea am incercat multe alifii...dar degeaba...ce sa fac ...am fst la dermatolog is in concediu...toti....la spital trebuie programare si eu nu mai pot astepta mai sigur cu ce sa ma dau mkr sa numui mai provoace mankarime k as ma scarpin si apar bubitele k daca nu mas scarpina nar aparea...

mary

acum 13 ani

buna ziua!
cred ca am scabie....:( cu ce unguente sa ma dau ca sa imi treaca si mie?

Lenuta b

acum un an

Buna mary
Ai scapat si cum ai procedat?

cineva2

acum 13 ani

buna . acum 2 -3 sapttamani am fost la dermatolog pt ami spune ces cu mancarimile .Sa uitat 3 secunde la mine , mia zis ca este scabie. Mi-a prescris sa iau benzoat de benzil , claritin vreo 7-10 bucati . am luat cum trebe totu. Dar nu mia trecut.. ma mananca pe spate ingrozitor , in saptele genunchilor ,fesele, incheieturi . mi se fac niste dungi mai ridicate de nivelul pieli nu cred ca se fac deoarece ma scarpin tare. Mi-au aparut dungi dinalea si pe fata ..VA ROG AJUTATI-MA .

jony

acum 13 ani

buna eu am scabie de un an si am folosit tratament lunar prescris de medic si nu mia trecut nici acum am folosit vreo 5 feluri de unguent mam dat cu 5 creme benzonat de benzil intr-o luna am incercat orice era posibil si nu scap de aceasta boala,mie si rusine sa stau in boxeri sa mi se vada picioarele de la scarpinat ,sunt plin de zgarieturi nu stiu ce sa mai fac sa pot scapa oare e vreo sansa?????

mira

acum 13 ani

greu si eu am de 2 ani asta e viata nu cred ca e vreo solutie

doinita

acum 13 ani

poate nu te tratezi da sigur trece la toata lumea aveti incredere in voi si nu disperati

anonimu

acum 12 ani

ba terminativa cu scabia asta....parca vati nascut acum 200 de ani...cum sa nu treaca...nu e boala gen cancer sida astea

sefu

acum 11 ani

ba scabia e o vrabie!!!.... :P nu va alrmati vb cu un chirurg si va taie mainile picioarele si gata !!!!!!!

Pag 1 din 3