Erupție cutanată pe piele de la antibiotic?

Boli de piele

Postata de StefanB93 cu 8 ani in urma.

Bună seara!

Ajutați-mă vă rog.
Am 22 de ani și luat amoxicilină din motive dentare de mai multe ori într-o perioadă scurtă de timp. Am o săptămână de când mi-au apărut pe trunchiul corpului (pe piept, pe burtă..) niște pete roz-roșiatice cam de 5 mm - 1 cm (max.).
Mă mănâncă puțin uneori, nu sunt purulente, dar sunt inestetice...

Ce pot să fac ca să dispară?

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , la cat timp (ore/zile) dupa administrarea antibioticului au aparut petele? Mai exista si alte simptome ?

StefanB93

acum 8 ani

După două administrări, mi-au apărut.

Nu, nu mai sunt și alte simptome. Am început să iau Clorfeniramin 4 mg (am luat 5 pastile în 5 zile, câte una în fiecare seară înainte de culcare) și încă nu mi-au trecut.