Eritem polimorf + proteinele serice

Boli de piele

Postata de Iuuulia cu 9 ani in urma.

F, 22 ani, 1.6m, 46kg

Bună ziua,

În urma diagnosticării cu Eritem polimorf pe față am făcut un set de analize și mi-au ieșit leucocitele, neutrofilele și trombocitele puțin sub limită (cu 0.5% - 3% nu mai mult) - menționez că sunt cam slabă iar toata luna mai nu am avut poftă de mâncare, poate fi aceasta o posibilă explicație?

Ceea ce mă îngrijorează mai mult este rezultatul electroforezei proteinelor serice, Raportul A/G este 0.96 (în intervalul de referință 1-2.1), Albumina 48.9% (52-65%), Beta2 crescut 6.3% (2,6-5,8%) iar Gamma 21,5% (10,7-20,3).

În rest totul pare să fie în regulă, am mai făcut VSH, sumar urină, coproparazitologic, exsudat faringian, IgE, IgA, IgM, proteine totale s.a...

Din ce am citit, elementul de legătură pare să fie un fel de infecție. Menționez că la început când mi-a apărut eritemul am făcut febră un weekend și am avut un nodul limfatic dureros la axila dreaptă, ochii îmi sunt obosiți/dureroși.

Vă rog, o părere, nu mai am răbdare până luni (sau marți dacă nu lucrează doctorul meu de rusalii).

Raspunsuri (2)

Iuuulia

acum 9 ani

Am uitat să menționez, am puncte/pete roșii și pe palme, iar acum observ că apar și pe brațe. Eritemul nu mi-a creat neplăceri în afara faptului că este inestetic, nu a durut/usturat, nu am avut mâncărimi și nu s-a descumat. Doar a avut o evoluție foarte înceată (primele au apărut acum o lună), iar acum se retrag, însă au apărut altele mai micuțe. Am urmat tratament local cu Fucidin și Elocom, acum folosesc doar Elocom însă nu sunt sigură că ajută la ceva... :(

Criss

acum 10 luni

Ai aflat problema?