eczema seboreica

Boli de piele Eczema

Postata de schumi88 cu 13 ani in urma.

buna ziua, mi-a iesit o eczema pe pielea capului si acum mai nou si la barba. am fost la medicul de familie care la prima vedere a zis ca este eczema seboreica si ma trimis la medicul dermatolog care mi-a prescris ceva sray bluecap, selegel si vermox . am fost la control dupa ce am terminatb de folosit substantele respective si era totul in regula dar cam dupa 1 luna de zile de la incetarea folosirii lor mi-a aparut iar , si imi vine jos de pe pielea capului asa ca niste cruste +ca pielea capului e rosie de numa la fel si la barba ,
ce sa fac sa scap de ea ?

Raspunsuri (11)

Mariana

acum 13 ani

Buna. Am auzit in ultima perioada de foarte multe persoane care sufera de boli de piele. Si-au pus zeci de intrebari si presupuneri : ba ca este de la sampon, sapun, geluri, vopsele de par, alimentatie. Ca si tine au fost la doctor si dupa multe analize repetate au putut ajunge la un diagnostic. Parerea mea ca problema ta poate fi rezolvata doar de catre medicul dermatolog. Cauta un medic bun si poti rezolva problema. Pana atunci multa sanatate

schumi88

acum 13 ani

ms frumos de raspuns. o sa incerc sa caut un alt doctor mai bun .

kossimela

acum 13 ani

zeama de ceapa intre 10-20 min de 2-3 ori pe saptamana.a testat-o sotul meu si functioneaza.

schumi88

acum 13 ani

multumesc de sfaturi celor care mi-au raspuns. am o intrebare (nelamurire) pt kossimela zeama de ceapa trebuie sa o tin pe cap 10-20 min ? ms frumos

marius

acum 13 ani

Fara suparare, tu chiar crezi in p***ai gen zeama de ceapa?! Iti dai seama ca singurul rezultat va fi ca vei mirosi atat de tare a ceapa ca nu se va apropia nimeni de tine cateva zile? Presupunand ca ar functiona (ceea ce nu e cazul), macar pt miros si nu as incerca asa ceva niciodata!

Annina

acum 13 ani

schumi88, spune---mi te rog, zona afectata este insotita de prurit ??
merita sa incerci cu usturoi pisat ! sucul acestuia poate contribui la vindecarea eczemei ( daca este corect diagnosticata ) nu te teme de miros ...aplici seara si te speli dimineata ..sau te tratezi in week-end si ramai acasa :) ...dar rezolvi problema !

schumi88

acum 13 ani

"pt annina", da este insotita de prurit destul de des,numa ca pe cat posibil incerc sa ma abtin .ms pt sfat.

cicita

acum 13 ani

Buna ziua..In cazul de fata,nu este de glumit.Sotul meu a avut asa ceva.La 6 medici a fost .Fiecare cu diagnosticul lui.Cred si sunt convinsa de asta ca nu treb uie sa -ti otravesti sufletul cu pastile si sa cheltuiesti banii degeaba,urgent sa cauti un dr.HOMEOPAT,si nu vei regreta.Aici trebuie cautata cauza si apoi tratata.DOAMNE AJUTA! Multa sanatate!

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Mergi la un dermatolog competent. Dermatita seboreica daca acesta este diagnosticul care se va stabili final este destul de rebera la tratament si trebuie sa tii legatura cu dermatologul pina solutionezi complet problema. Una dintre cauze este stressul si lipsa odihnei suficiente. Ar trebui sa ameliorezi si aceasta problema daca exista.
Poti trimite o fotografie facuta de la 50 cm la [email protected]
075dermato

simona

acum 11 ani

,foloseste nidoflor crema este antibiotic,in 1 saptamana nu mai ai nimic

ana

acum 9 ani

Va recomand tuturor celor care suferiti de eczeme, boli de piele, piele uscata sau crapata sa cautati lotiunea de protectie de la Gloves In A Bottle. Pentru mine aceasta lotiune este incredibile, m-am indragostit de ea.