"eczema" (?) pe fata

Boli de piele

Postata de ioanad89 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Am o problema si m-ar ajuta f mult daca i-as veni de hac.
Acum 3 luni mi-a aparut un fel de "eczema" in zona gurii ( pete rosii care produc mancarimi si care au un fel de lichid la suprafata). Am fost la dermatolog si mi s-a prescris DERMOVATE. l-am folosit aprpape o saptamana, petele au trecut, dupa care au aparut din nou, chiar si in alte locuri: gura, baza nasului, frunte. Am fost la alt dermatolog si mi-a prescris ELOCOM...acesta a dat rezultate pe monent, dar dupa 2 saptamani de la intreruperea lui, aceasta eczema a aparut din nou...acum are chiar alt aspect: in jurul gurii si la baza nasului petele sunt rosii, au un fel de lichid si ma mananca, iar pe frunte petele sunt tot rosii, dar mici si dese si au un fel de basici f mici cu "apa" (?)...precizez ca este a 6-7 oara cand petele imi apar/dispar si a 3-a oara cand merg la dermatolog...dispar doar daca folosesc unul din cele 2 creme mentionate mai sus...deci, au o aparitie ciclica . Va rog mult, mi-ar prinde bine un sfat!

Raspunsuri (4)

eva40

acum 11 ani

V-as da sfat cu mare drag,dar asa e greu.Poate fi un factor patogen de exemplu.
Cred ca Oregano iol si paraprotex ar fi minunat pt dvs
cititi pe site detalii si daca doriti,scrieti-mi
o seara frumoasa
Eva Farcas
Terapeut naturist,nutritionist
Specialist medicina quantica
***@yahoo.com
www.***.ro

elena

acum 10 ani

ai grija ca elocomul tia dat dependenta si eu am trecut prin aceasta experienta acum fac tratament cu raze ultraviolete ,e prima sedinta si vreau sa spun ca se vede e15lei ora succes si tie

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

atat dermovate cat si elocomul sunt creme cortizonice artificiale care in nicio imprejurare nu se dau pe fata deoarece produc niste pete rosii formate din marirea vaselor de sub piele care poate sa nu mai dispara; prin urmare mergeti la un dermatolog de la CEA MAI APROPIATE CLINICA UNIVERSITARA care sa va puna un diagnostic si un tratament corespunzator competent; e bine ca medicul sa fie conferentiar sau profesor

alexandra

acum 9 ani

eu acuma 4 luni mi-a aparut la piciorul drept dupa aia la stangul... si m-am dus de urgenta la medicul de familie care acolo mi-a dat trimitere la dermatolog si doctora mi-a dat sa folosesc lotiunea de protectie de la Gloves In A Bottle.
A functionat aceasta lotiune, mi-a ajutat foarte mult pielea. O folosesc si pentru pielea uscata si ma dau din cand in cand in zona unde a fost eczema pt prevenire.