eczema dishidrozica

Boli de piele

Postata de goorali26 cu 10 ani in urma.

Buna ziua ,as vrea sa-mi spuneti si mie daca stiti ce crema/unguent pot folosi tot timpul cand imi apar bubite de la eczema ca sa imi dispara. mai folosesc ADVANTAN dar nu il pot folosi o perioada lunga.astept raspuns va multumes precizez ca am eczema de 2 ani imi iese la degete maini,degete picioare si mai nou mi-a iesit si cateva bubute langa sanul stang

Raspunsuri (6)

Mirna

acum 10 ani

Mie mi s-a intamplat anul trecut cand m-am trezit initial cu mancarimi pe dosul palmei, urmate de eruptii care s-au transformat in basici, mai mici si mai mari pe degete si intre de am zis ca nu e adevarat, Si asta pentru ca aparent nu exista nicio cauza. Nu folosesc substante chimice, nu am stat in praf sau alti alergeni, nu am animale in casa, n-am facut nimic ca sa patesc asa ceva.

Credeam ca va dura cel putin 1 luna ca palma mea sa-si revina, fiindca arata oribil. Insa o vizita la dermatolog s-a dovedit cu noroc. Tratamentul prescris a dat roade si in 3 zile (!!!) nu mai aveam nimic.

Iata si schema: acid boric de la farmacie care se dizolva in apa clocotita, se lasa la racit si se clateste cu el zona afectata. Se lasa pielea se sa usuce si se aplica in strat subtire un unguent (Diprogenta sau Triderm), unul din ele se aplica o data pe zi, celalalt de 2 ori. Iar seara la culcare se ia o pastiluta Aerius care e pt alergii.

Succes!

Dana

acum 9 ani

Mie mi-a aparut prima data o eczema pe gamba. Initial nu am dat importanta pana cand mi-am dat seama ca au trecut 2-3 luni si nu imi disparea. Ulterior mi-a mai aparut inca una in apropiere de prima, apoi pe antebrate. Am incercat tetraciclina (unguent), crema de galbenele +ceai de galbenele (pe care-l foloseam pt clatirea zonelor afectate) si bepanten. Ma lupt si-acum cu ele, iar mancarimile sunt oribile. Am vazut multe pareri, din care a rezultat ca eczemele nu pot fi tratate. Eu vreau sa stiu daca ce-ai avut tu erau eczeme?! Tratamentul cu acid boric si Diprogenta a avut efect la tine? Se mai observa ceva acum?
Multumesc!

Calin

acum 9 ani

Salut. Pentru exema iti recomand crema Grahams Calendulis Plus este foarte eficienta pentru eczeme si psoriazis. Si eu am folosit Advantan o perioada destul de mare de timp si cand m-am dus la alt medic mi-a prescris Grahams Calendulis. E mai scumpa dar in cazul meu, este mult mai eficienta decat cremele sau unguentele cu cortip***azi

Viorel

acum 9 ani

Şi eu am eczema pe ambele mâini şi folosesc crema Grahams natural pentru eczema şi nu mi-a mai apărut de mult. este foarte buna dar trebuie folosita tot timpul. Vă recomand sa o incercati este fără steroizi. Nu mai folositi medicamente ca mai rău faceti, oricum nu se vindeca niciodată dar măcar puteţi controla erupţiile mult timp

Roxana

acum 9 ani

am suferit de aceasta boala de 10 ani si am încercat de toata pot sa zic. La ultimul medic la care am fost aceasta mi-a zis sa incep sa folosesc lotiunea de protectie de la Gloves In a Bottle pentru piele uscata, crapata eczeme si alte probleme ale piele. De cand am inceput sa folosesc acest produs au inceput sa apara si rezultate. La mine a functionat lotiunea si o recomand

jon

acum 9 ani

cum adica ai suferit? ai scapat de ea definitiv? se poate scapa de ea definitiv?