Dureri de scalp

Boli de piele

Postata de Anda1104341 cu 11 ani in urma.

De mai bine de 6 luni am dureri la nivelul scalpului care migreaza in diferite zone, medicul dermatolog spune ca este vorba de incarcare electrostatica si nervii de la nivelul scalpului au fost afectati. Folosesc piaptam de lemn si incerc sa evit pe cat posibil tot ce este sintetic dar problema persista.Am fost diagnosticata si cu dermatica seboreica si folosesc sampoane medicinale, in momentul de fata este sub control. Mi se pare totusi ca si diagnosticul este cam tras de coada.

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Pe masura acuzelor dvs. Durerea de scalp cu tegumentul integru si care se tot muta nu este neaparat de competenta dermatologului ,ci mai degraba a neurologului, ca o nevralgie regionala.

gianina

acum 10 ani

as avea o intrebare pentru anda: iti tii parul strans? pe mine ma ajuta daca pun pliculete din ceai de salvie, adica fac ceaiul, ma clatesc cu el si pun pliculetul in zona ce ma deranjeaza.