DISCHIDROZA POLUARA RECIDIVANTA

Boli de piele

Postata de kirk cu 11 ani in urma.

Buna ziua! in urma cu vreo 3 ani mi-au aparut pe maini pe suprafata esterioara a acestora in locul unde se imbina degetele cu palma niste mici bubite urmate d eo mancarime enervanta. tin min ca ma scarpinam pana imi luam si pielea. medicul de familie mi-a dat o trimitere la un dermatolog. am fost si dupa mai multe analize de sange a reiesit ca nu sunt alegic si acestea(analizele ) sunt in limitele normale. am urmat si un tratament cu triderm si claritine. in timpul tratamentului totul revine la normal insa dupa terminarea lui la vreo doua saptamani reapare. ce pot face?

Raspunsuri (3)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

eczema dishidrotica are cauze interne multiple si complexe, putand fi de origine alimentara(gastrita, colecistita), focare de infectie, micoze, paraziti intestinali, prin urmare, comunicati-mi rezultatul analizelor si va voi da un sfat adecvat.

kirk

acum 11 ani

am scanat rezultatul analizelor. la ce adresa de email le pot trimite?

Irina N

acum 11 ani

Sufar si eu de aceasta afectiune de mai bine de un an si am incercat si metoda alopata (am fost la dermatologi, mi-au prescris creme cu cortip***azi dar fara niciun rezultat), am incercat s-o tratez apoi mai natural prin regim alimentar (fara zahar, fara fainoase, multe legume, fructe, apa multa) si in momentul in care o lua razna (pruritul ingrozitor) aplicam ulei de tea tree pe bubite. Apoi am tot citit si mi-am dat seama ca toata "tratarea" bubitelor nu e altceva decat o suprimare a bolii si cred cu convingere ca cea mai buna metoda e sa urmezi un tratament homeopat. Mai multe am gasit aici: http://cemaivisez.blogspot.ro/2013/03/cum-sa-capeti-eczema-dishidrozica-si.html
Sper sa fie de ajutor.