diateza

Boli de piele

Postata de daniela851 cu 16 ani in urma.

Am un baietel de 4 luni, hranec cu sin. La 2 luni a avut diateza in zonele (fata, piept). La moment nu are diateza, pielea este alba insa fata pare uscata si obrajii sunt rumeori. Primeste Vit.D2. Pediatra noastra a spus Ca daca obrajii sunt rumeori atunci are insuficienta de calciu. Este adavarat? Ce sa fac?

Raspunsuri (1)

vlad26

acum 16 ani

Iti recomand sa mergi la medicul de familie al copilului sa-i faci niste analize de sange, eventual... Nu stiu cum isi poate da seama un medic despre lipsa de calciu in functie de culoarea obrajilor. Sau eventual sa mergi si la un medic dermatolog sau alergolog sa vezi daca nu cumva pielea uscata are legatura cu vreo dermatita sau altceva.
Multa sanatate, sa ma tii la curent!