Diana

Boli de piele

Postata de Diana197151736 cu 13 ani in urma.

Buna! Cum imi pot dezinfecta hainele fara sa le fierb? Am o ciuperca iar medicul dermatolog mi`a recomandat sa`mi dezinfectez hainele si lenjeria prin fierbere insa multe dintre ele nu ar rezista si chiar tin la hainutele mele. Stie cineva o alta metoda eficienta?

Raspunsuri (3)

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Fierbe-le separat sa nu iasa culoarea din ele... clorul sau alte dezinfectante cred ca ar fi si mai periculoase pentru hainele tale.

Alina

acum 13 ani

verifica la fiecare pe eticheta temperatura maxima de spalare. renunta sa le porti pe cele delicate (sub 60 de grade) pina termini tratamentul. ramii doar cu cele din bumbac, daca nu vrei sa te reinfectezi. fierbe-le separat, pe culori. din pacate, nu exista alta metoda mai eficienta decit fierberea. daca ai bani sa cumperi spray antimicotic si sa le "tratezi" pe cele delicate deja purtate, insa nimic nu e mai eficient decit fierberea. sanatate!

Nelutu

acum 7 ani

Sanitolu este cell mai bun pentru dezinfectarea hainelor. Sanitolu este de mai multe feluri pentru haine,pentru tapiteria paturile, pentru pardoned. Instructiunile sunt scrise pe recipient.