despre keratoza actinica

Boli de piele Keratoza actinica

Postata de tudor12112744 cu 14 ani in urma.

va salut,cu cateva luni in urma am fost la dermatolog,deoarece mi-au iesit in cap ceva
ca niste coji(cum au copiii mici de obicei)initial am zis ca e matreata.doctorul sa uitat
la ele doar,a zis ca stie ce boala este.m-a intrebat daca am urmat cu ceva tratament,
i-am zis ca am fol. solutie ecoval1la suta.mi-a zis ca am facut keratoza actinica si sa
urmez 8-9sapt.cu solaraze gel 3la suta ca-mi trece.am deja 45zile de tratament care este destul de scump si parca mai rau se intinde lucrul asta.m-am tuns la 0 pt. o mai
buna masare a scalpului.dupa ce ma masez cu crema se fac coji,cruste,am un pic de
mancarime iar cand fac baie la cap pielea se inroseste.va rog daca stiti spuneti-mi ce pot face?va multumesc

Raspunsuri (2)

elena

acum 14 ani

Poate a gresit doctorul diagnosticul. Dupa descriere pare mai degraba ''''''''pisoriazis al scalpului'''''''' decat ''''''''keratita actinica''''''''. Cauta informatii pe GOOGLE. Mergi si la alt doctor pt a confirma/infirma diagnosticul pus de primul.Sanatate!!

tudor12112744

acum 14 ani

multumesc.am sa iau in considerare sfatul tau.de obicei asemenea diagnostic se pune dupa un consult mai amanuntit cu lampa cu ultraviolete.la mine in schimb doar si-a aruncat ochii si mi-a zis ca este de la razele solare