desoamarea pielii de pe talpi

Boli de piele Necroliza epidermica toxica

Postata de Romica_70 cu 13 ani in urma.

de vreo 4 ani am o problema cu pielea de pe talpi.mai exact mi se cojeste pielea si calcaiele imi crapa.vara daca merg la plaja si merg cateva zile prin nisip si apa de mare,imi crapa ingrozitor calcaiele.crapaturile sunt adanci si chiar sangereaza.daca nu mai merg pe afara in picioarele goale si ma dau cu crema de galbenele seara,in cateva zile crapaturile se inchid.dar problema principala persista,adica pielea de te talpi se cojeste in continuare.port numai sosete de bumbac si incaltaminte cu interiorul din piele.nu-mi miros picioare si nu am mancarimi,doar ca mi se cojeste pielea de pe talpi.am folosit tot felul de creme si unguente dar nu dau rezultate,sau dau rezultate pe moment,apoi reapare aceeasi problema.
va rog dati-mi un sfat,ce sa fac?

Raspunsuri (19)

Iuli

acum 13 ani

Este vorba de o ciuperca cel mai probabil. Consultati cat de curand un medic dermatolog. Atentie mare caci este contagioasa.

Romica_70

acum 13 ani

Multumesc ptr raspuns.Si eu am banuit ca ar fi vorba de o ciuperca sau micoza.Am folosit si acel unguent Lamisil,care-l lauda toti,dar nu a dat rezultate decat pentru cateva zile.apoi a reaparut.Nu cred sa fie contagioasa,deoarece nici sotia si nici fiul nostru nu au aceasta problema.

Iuli

acum 13 ani

Ah pana ajungeti la dermatolog luati niste vitamina A.

Romica_70

acum 13 ani

Multumesc ptr raspuns.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Romica_70

acum 13 ani

multumesc mult ptr raspuns si sfat.
locuiesc in Galati.
adresa de e-mail este:
[email protected]
chiar nu cunosc nici un medic homeopat.

Aurel Impuscatu

acum 13 ani

As dori si eu adresa unui homeopat, daca se poate din Galati !
Ma confrunt si eu cu probleme, m-i se usuca, am mancarimi, imi crapa talpile...etc !
Pentru un eventual raspuns las adresa de e-maill: [email protected]
Va multumesc !!!...si astept raspuns urgent...va roooooooog !!!

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Luati polivitamine. Cite un comprimat pe zi, (de exemplu 9 VITA) citiva ani.
Faceti un test micologic la un laborator care executa analize micologice.
Mergeti la un medic dermatolog competent.
Unguentul cu galbenele nu este bun in cazul dumneavoastra.
075dermato

Romica_70

acum 13 ani

multumesc ptr raspuns si sfatul competent.

ionela

acum 13 ani

ESTE VORBA DESPRE UN DEFICIT DE CALCIU SI ALTE MINERALE.
FOLOSESTE O CREMA HOMEOPATA PREPARATA DIN URMAROARELE GRAPHITES 9 CH CU ANTIMONIUM CRUDUM 9 CH.DACA NU GASESTI 9CH, INCEARCA CU 7 CH.TE DAI CU CREMA IN FIECARE SEARA IN ZONA AFECTATA, APROX 1 LUNA
pastram legatura

Cristina

acum 13 ani

Cred ca e psoriazis. Am un prieten cu ac pb.

camelia

acum 13 ani

si mie imi crapa foarte rau calcaiele, as dori si eu recomandarea acelui homeopat...
sunt din bucuresti
va multumesc anticipat
[email protected]

ADA

acum 13 ani

TINE PICIORELE IN URINA FIERBINTE CEL PUTIN DE DOUA ORI PE SAPTAMANA IAR DUPA SPALAREA ACESTORA, FOLOSESTE CREMA EMOLIENTA SAU ORICE ALT UNGUIENT RECOMANDAT DE MEDICI.METODA E TRDITIONALA SI EXTREM DE EFICIENTA

gigi

acum 11 ani

desteapta mai esti cu urinoterapia

adriana

acum 13 ani

am avut si reapare primavara... este o ciuperca dar intretinuta de diabet... la sfatul medicului am folosit TRACTOPON unguent este miraculos, dar atentie la incaltaminte,nu mai folosi decit pe cea de piele iar daca aceasta a fost folosita si in timpul eruptiei cutanate trebuie desinfectata cu alcool camforat.Succes!

LUMINITA

acum 13 ani

SI EU AM ACEEASI PROBLEMA, VREAU SI EU ADRESA UNUI DERMATOLOG DIN BRASOV DACA SE POATE

loredana

acum 12 ani

buna am si eu multe probleme cu picioarele,,mai mult cu dreptu,,ami crapa exagerat talpile si ma ustura abia merg,,dar si dureri mari de genunchi..sunt din iasi va rog frumos as dori si eu un sfat pe email meu [email protected],,,va rog frumosssssss.multumesc

ion484074

acum 12 ani

am si eu o problema cu pielea de pe talpi mi se exfoliaxa ,nu ma doare dar e o senzatie neplacuta ..multumesc anticipat..

MembruMobileApp150330210427761

acum 5 luni

Mai multe grasimi .