descuamarea pielii in zona genitala

Boli de piele

Postata de MihaelaDiana cu 12 ani in urma.

Buna ziua, de aproximativ 1 saptamana mi-a aparut in zona genitala o pata (la incheietura dintre picior si zona genitala). Nu ma mananca si ustura doar atunci cand merg foarte mult si cred eu ca se freaca pielea respectiva. Pata se mareste putin cate putin, si se descuameaza marginile. Adica marginile petei arata ca si la pielea bronzata care asteapta sa o inlaturi. Interiorul nu se descuameaza, nu curge nimic ,e la fel ca pielea doar caeste mai roz decat aceasta. Mentionez ca am o igiena riguroasa si intretin relatii sexuale de 3 ani cu acelasi partener, insa lui nu i-a aparut aceasta pata. Acum 1 an mi-a aparut ceva asemanator si pe coapsa si am tratat-o cu o solutie si un unguent , numai ca interiorul aceleia era uscat( aproape spuneai ca o sa crape in orice moment) si crem-bej si la fel cu marginile care se descuamau. Sa aplic acelasi tratament? Va multumesc frumos

Raspunsuri (4)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Nu precizati daca au mai aparut si alte leziuni pe corp si nici ce tratament a-ti aplicat acum un an.Poate sa fie un pitiriazis rozat la debut ,adica o eruptie virala usoara care se va insoti si de alte leziuni pe corp si poate dura citeva saptamini, dupa care se vindeca de la sine fara tratament. Poate fi de asemenea un intertrigo si puteti aplica pimafucort crema 2ori/zi 7 zile, daca nu se amelioreaza va trebui sa mergeti la o consultatie.

MihaelaDiana

acum 12 ani

nu au mai aparut alde leziuni...e singura,...si pe celalalt l-am tratat cu apa oxigenata si un unguent dar nu mai tin minte numele imi cer scuze

MihaelaDiana

acum 12 ani

data trecuta cand a aparut pe coapsa....mi s-a spus ca a aparut de la animale sau ceva de genul...si intradevar ma jucasem cu niste pisici....dar acum nu stiu de la ce a aparut...am cautat poze cu intertrigo si nu seamana deloc cu ceea ce am eu, la mine nu e nimic rosu in jurul ei sau in ea..iar rozul din interior este foarte pal si creste in marime ca si cand ar " manca" din primul strat de piele si marginile sunt mereu inflorate ca si cum ai fi bronzat si ar trebui sa inlaturi celulele moarte care se exfoliaza.Nu stiu cat de explicita am fost dar ....va multumesc din suflet pentru raspunsuri si faceti o treaba minunata cu acest site. Va felicit!

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

DUPA DESCRIEREA DVS. PARE SA FIE VORBA DE O MICOZA A PIELII(CIUPERCA IN TERMENI POp**aRI) CARE SE TRATEAZA BINE CU TRATAMENT LOCAL: CREMA NIZORAL SAU CREMA CLOTRIMAZOL SAU CREMA DERMATIN, ORICARE DIN ELE SE UNGE LA 12 ORE TIMP DE 6 SAPTAMANI (CHIAR DACA SE VINDECA MAI REPEDE SE DA CU CREMA IN CONTINUARE.