Descuamarea pielii calcaiului

Boli de piele

Postata de Raluca4156370 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, de un an de zile prietenului meu i se usuca pielea unui calcai si crapa pana la sange. Daca incercam sa curatam pielea uscata, e bine cateva zile, dar apoi se crapa si mai tare si zona e si mai dureroasa. Ce trebuie sa faca? L-a vazut un dermatolog, a spus ca e de la stomac, insa i-a fost bine doar pe durata tratamentului, cand a terminat de baut medicamentele simptomele au reaparut. Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

o descuamare la nivelul plantelor (talpi si calcai) poate fi expresia unei dermatite atopice , unui psoriazis plantar , unei micoze (ciuperca) . cateva reguli de igiena locala:
- dusuri sau bai cu apa calduta (in locul celor fierbinti)
- limitarea bailor sau dusurilor la 5-10 minute
- aplicarea unei creme hidratante imediat dupa dus sau dupa spalarea pe maini
- folosirea de creme sau unguente mai puternic hidratante pe perioada iernii si mai putin hidratante in perioada estivala.