dermatita seboreica

Boli de piele

Postata de Simona356 cu 16 ani in urma.

Poate cineva sa-mi dea informatii despre aceasta boala?

Raspunsuri (13)

comentarii utilizatori

acum 16 ani

salut georege spunei si mie ce ai cumparat ptr ati trece aceasta boala apieli ptr a vb ia id meu de mess si sa vb :ddamay17 sau ddamany17ddamany17.sm.sper sa vb

comentarii utilizatori

acum 15 ani

si eu am aceeasi problema,dar numai la nivelul scalpului.am folosit sampon nizoral,revalid,dar nici o ameliorare.mi-a trecut(in mare parte)cu dermovate sol.cutanata.numai ca dupa o anumita perioada apare iar,ce e drept in forma mai usoara,doar ca o matreata,nu mai fac si petele alea rosii.nu stiu cat timp o sa mai meraga si cu asta.m-ar interesa daca ati auzit de vreun tartament naturist,cred ca ar fi mai eficient.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

vreau si eu sa stiu ce tratament sa urmez pentru dermatita seboreica am folosit Nizoral crema si Advantan crema dar tot imi apar crustele acelea pe fata si matreata in cap

comentarii utilizatori

acum 15 ani

o solutie buna de a scapa de acesta dermatita este folosirea alifiei numita Advantan.In maxim 7 zile de la aplicarea ei o data pe zi trece

comentarii utilizatori

acum 15 ani

sufar de un an de aceasta boala si nu stiu ce sa ma mai fac,simt ca nebunesc si toti ma intreaba ce am pe fata,si le zic ce am.amost si la dermatolog si mia dat o reteta de milioane si nu mea trecu deloc.acuma in vara am fost plecat in germania si dupa cateva zile de cand am ajuns nu mea aparut pe fata nimik.si cand mam intors in tara miau aparut din nou.ntiu ce sa ma mai fac? ce imi puteti spune sime ce sa fac.?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am si eu o problema de genul acesta de catia ani... imi apre pe scalp matreata de culoare alba dar marimea lor nu e mica, se aseama ca un fel de coji uscate de piele.. am folosit diverse sampoane dar fara rezultat .... si in zilele de vara dipa 3 zile de la spalare scalpul mirosea urat.. pana la urma am descoperit nizoral si nizan forte care au reusit 2 -3 luni sa nu am matreata.. dar revenise :( acum nu mai stiu ce sa fac.. puteti sa imi dati un sfat? ceva sa scap de aceast chin ?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

si eu amavut mult timp matreata si mi-a trecut cu vichy Dercos antipeliculaire, dar dupa aproape 1 an nu prea isi mai facea efectul si am trecut pe Ducray selegel de care sunt multumita momentan.
Din pacate acum mi-a aparut pe nas si sprancene si trebuie neaparat sa vizitez un dermatolog.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

parerea mea este ca aceasta boala este ereditara,m-am tratat o perioada de timp cu sampon de la garnier ( antimatreata ) timp de doi ani ,acum nu isi mai face efect si ma deranjaza foarte mult pt ca este si urat mirositoare,trebuie sa ma spal pe cap zi de zi.Cred ca este si pe baza de stres . Am mai facut si o cura cu zinc ,a fost bine o perioada ,dar prea scurta.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am 17 ani,mi-a aparut cam de un an rosata pe fata pe langa nas am fost la dermatologie si mia zis k ii dermatita seboreica a fetei ma mananca si se descuameaza pielea,arata ff naspa mia dat cv crema dar nu are mare efect,va ROG dak stiti cv tratamente naturiste sau de oricare intratzi p id meu unyka_maryanyta, va astept mzzz puuuuppp urgent sunt f complexata din aceasta cauza si arata f naspa p deasupra mai am si acnee.....thoamne:((

ulians

acum 14 ani

Am dermatita seboreica pe nas si obraj adica mi se cojeste pielea in continuu.
Cum s-a intamplat: De la dus fierbinte mi-au aparut inainte de boala un pic de matreata pe nas. mam dus la farmacie si mi-au dat un produs numit lop***ad lipocream. m-am dat cu el
timp de 1 an. Crea dependendenta. insa dupa un an nu m-am mai dat. si pur si simplu mi-a explodat nasul.am fost la medic dermatolog in iasi si nu mi-au gasit nimic mi-au dat un tratament de creme Hyseac de la Uriage . insa nimic tot la fel. Am mare nevoie de un sfat cat mai urgent va rog din suflet. ID de mess : [email protected]. Va rog din suflet spuneti-mi ce e cu aceasta boala.

lia

acum 10 ani

am avut si eu acesta problema,din cite stiu apare citeodata din cauza excesului de sebum.am fost la dermatolog si mi-a dat o solutie pe baza de sulf,acid salicilic si a functionat.incercati sa intrebati de un dermatolog despre acesta metoda

Diana Maria

acum 10 ani

Fratele meu a avut dermatita seboreica, si a fost la un doctor dermatolog foarte bune.

Medicul i-a dat sa isi cumpere ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Efectele s-au vazut foarte repede la el,,,si de atunci a scapat de problema cu dermatita seboreica.

Am inceput sa il folosesc si eu uleiul pentru matreata...am pus direct in sampon uleiul si am scapat de matreata.

Claudiu-Fabian

acum 9 ani

Tratament Dermatita Seboreica :

Rugaciune ,

Post ,

Sulf 5/mg.
Rezorcina 3/mg.
Metronidazol 10/tb. (tablete)
Alcool 700 100/ml.

(Se prepara numai cu prescriptie medicala in farmacii)

Indicatii : Aplicare cu un betisor de urechi in zonele afectate dupa agitare(ustura la aplicare(dupa caz).

Am scapat de 12 ani de creme cu cortip***azi care mai rau mi-au facut raspandind pe toata suprafata fetei scuamele.

Multumiti Maicii Domnului !