dermatita seboreica

Boli de piele

Postata de emilia156 cu 15 ani in urma.

De multi ani sufar de o dermatita seboreica...care imi apare pe pielea scalpului, fata, piept, in spatele urechii, etc...Dupa multe tratamente cu diverse creme, ultimul tratament pot spune ca a dat roade imediat. Pentru pielea scalpului folosesc samponul Vichy Dercos, de 2 ori pe saptamana, lasandu-l sa actioneze 5 minute. Pe fata folosesc zilnic crema Nizoral. Sunt anumite momente cand petele si scuamele apar totusi, dar mult mai rar si pe o suprafata nesemnificativa, pentru ca dupa 2-3 zile sa dispara iar. Desi nu in masura de 100 procente, pot spune ca am reusit in sfarsit sa controlez boala. Nu stiu insa daca este indicata folosirea indelungata a samponului Vichy Dercos, care contine seleniu, si crema Nizoral. Vor fi neplaceri mai tarziu? Eu folosesc acest tratament de aproximativ 2 ani...

Raspunsuri (3)

Mihaela Radu

acum 9 ani

De mult timp eu am avut probleme cu dermatita seboreica, si am reusit sa o controlez eficient dupa ce un medic mi-a dat sa folosesc un sapon natural cu ulei 100% pur din arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Apoi mi-a dat si o sticluta de ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) sa il combin cu samponul. a inceput am folosit uleiul si samponul impreuna, am pus cateva picaturi de ulei direct in mana peste sampon.
Dupa ce mi-a trecut, acuma mai folosesc doar samponul pentru un control.
Pe langa cele 2 produse, am schimbat sapunul normal cu un sapun organic cu 100% ulei pur din arbore de ceai, tot de la firma asta pentru o eficienta mai buna.
La mine a functionat foarte eficient si recomand produsele.

Cristian Gal

acum 9 ani

Buna Mihaela, si eu ma confrunt cu boala asta, daca te rog nu poti sa-mi dai un email sau ceva incat sa pot lua cu tine legatura sa pot sa scap si eu?

Claudiu-Fabian

acum 9 ani

Tratament Dermatita Seboreica :

Rugaciune ,

Post ,

Sulf 5/mg.
Rezorcina 3/mg.
Metronidazol 10/tb. (tablete)
Alcool 700 100/ml.

(Se prepara numai cu prescriptie medicala in farmacii)

Indicatii : Aplicare cu un betisor de urechi in zonele afectate dupa agitare(ustura la aplicare(dupa caz).

Am scapat de 12 ani de creme cu cortip***azi care mai rau mi-au facut raspandind pe toata suprafata fetei scuamele.

Multumiti Maicii Domnului !