Dermatita Seboreica - tratament impotriva Pityrosporum Ovale

Boli de piele Dermatita

Postata de Catalin201 cu 12 ani in urma.

Am fost diagnosticat cu Dermatita Seboreica din cauza infectiei cu Pityrosporum Ovale si am deja rani in cap si pe sprancene asa incat e prea tarziu ca sa folosesc Sufid Selenium sau produse pe baza de alcool (sampoane). Intrebari: Cum pot scapa de infectia cu Pityrosporum Ovale ? Exista vreo clinica in Romania pentru tratamentul Dermatitei Seboreice ?

Raspunsuri (5)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

Pityrosporum Ovale este un microb banal care exista in general pe pielea umana, insa se dezvolta in mod exagerat la persoanele cu teren constitutional favorabil secretiei seboreice abundente; boala este favorizata de glandele endocrine, starile de stres si alimentatia foarte bogatain dulciuri;dermatita seboreica poate fi tratata de orice medic dermatolog cu experienta fara sa fie necesara o clinica specializata, insa trebuie sa va adresati personal unui asemenea medic pt. a putea individualiza tratamentul in functie de forma clinica pe care o aveti in acest moment.

Vilcu Ionut

acum 10 ani

Buna ziua,
Problema mea cu dermatita seboreica este ca am fost la vreo 10 medici dermatologi si tori mi-au spus a nu pot scapa de ea toata viata si ca tot ce pot face este sa o tin sub control! As vrea sa stiu daca intradevar nu exista vreun tratament care sa ma scape de problema!
Multumesc,
Ionut 32 ani

Claudiu-Fabian

acum 9 ani

Tratament Dermatita Seboreica :

Rugaciune ,

Post ,

Sulf 5/mg.
Rezorcina 3/mg.
Metronidazol 10/tb. (tablete)
Alcool 700 100/ml.

(Se prepara numai cu prescriptie medicala in farmacii)

Indicatii : Aplicare cu un betisor de urechi in zonele afectate dupa agitare(ustura la aplicare(dupa caz).

Am scapat de 12 ani de creme cu cortip***azi care mai rau mi-au facut raspandind pe toata suprafata fetei scuamele.

Multumiti Maicii Domnului !

Constantin

acum 9 ani

Salut Claudiu-Fabian! Cate aplicari pe zi si cate zile a durat tratamentul?

Cosmin

acum 2 ani

Luati legatura cu domnul dr. Giurcaneanu Calin de la Bucuresti.