dermatita sau altceva mai grav?

Boli de piele

Postata de Eugenia7290350 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Nepotica mea in virsta de 4 ani a avut la incheietura miinii drepte o iritatie de culoare rosie. La indicatia medicului de familie, a folosit diverse unguente pe baza de hidrocortizon si de fiecare data parea ca ii trece, dar la incetarea tratamentului iritatia revenea. Vara aceasta fetita a fost la mare si s-a bronzat, lucru care se pare ca a facut sa-i dispara din nou problema de la mina, doar ca toata acea zona a ramas depigmentata, ca si cum ar fi fost acoperita in perioada expunerii la soare. Va rog frumos sa ma sfatuiti ce pot face.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este bine sa consultati medicul dermatolog pentru examinare si recomnadari aferente.

Eugenia7290350

acum 11 ani

Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra, insa fetita locuieste in Anglia si acolo nu poti trece de medicul de familie daca el considera ca nu este necesar sa mergi la un specialist. Am vazut fetita in vara aceasta ,dar nu am putut-o aduce in Romania, unde sistemul sanitar e mai permisiv si receptiv la nevoile pacientilor.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

cortizonicele sunt nerecomandate in alergii deoarece acestea au o predispozitie interna a corpului si o dispozitie aproximativ simetrica; faptul ca a fost unilaterala dovedeste o cauza exogena, ecologica, probabil un microorganism; soarele a fost bun deoarece are efect antiinfectios pe piele iar pata alba semnifica o leucodermie postlezionala; daca boala recidiveaza incercati clotrimazol crema sau nizoral crema, la 12 ore, 6 6 saptamani,