dermatita de contact

Boli de piele Dermatita de contact Sumac otravitor

Postata de gabriela423113051 cu 11 ani in urma.

dupa ce am folosit o vopsea de par am avut o alergie puternica pe tot corpul. acum s-a mai ameliorat pe corp d am probleme si cu scalpul si imi cade parul foarte rau. ce as putea folosi?

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

In cazul dvs. de dermatita de contact cu diseminare la distanta probabil ,este neaparat nevoie de un consult dermatologic, care va stabili tratamentul adecvat.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

alergia cutanata nu are nicio legatura cu caderea parului; in privinta caderii parului e necesar un consult dermatologic direct deoarece are mai multe forme clinice(difuz sau in zone exact delimitate) si fiecare din cele 2 forme necesita investigatii multiple urmate de un tratament prescris de un medic dermatologic care trebuie sa va consulte direct(fata in fata).