dermatita de contact

Boli de piele

Postata de pirgos cu 11 ani in urma.

Buna,mi-a iesit in zona inghinala o dermatita care ma mananca si mi se inroseste pielea tare,daca ma dau cu creme precum advantan sau lop***ad imi trece ,dupa ce renunt la ele imi apare din nou si ma mananca. Ce as putea face pentru a nu imi mai aparea? va multumesc

Raspunsuri (8)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cel mai probabil este vorba de intertrigo, inflamatia pliurilor tegumentare pentru care ar fi recomandat sa folositi un unguent cu antibiotic si cortip***ad. Diagnosticul cert va fi dat in urma consultatiei dermatologice.

pirgos

acum 11 ani

Multumesc mult

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

este posibil sa fie o dermatita alergica de contact care de obicei este produsa fie de catre materialul chilotului care trebuie sa fie din bumbac 100%, caci acesta nu produce alergii, pe cand fibrele sintetice ale chilotului pot fi alergenice, de asemenea puteti face un examen de laborator pentru microbi sau ciuperci(micoze) pentru a vedea cauza intertrigoului si e important sa aveti si o glicemie normala

pirgos

acum 11 ani

Va multumesc!

pirgos

acum 11 ani

Imi puteti recomanda va rog un unguent sau o crema pana ce ma voi duce la un medic?

CRISS

acum 11 ani

si eu am la fel, zona inghinala mi-e rosie, da nu tot timpul , este cand parca imi trece si ma mananca si se si exfoliaza si pe urma deabia se vede, iar in alte situatii cand e rosie si transpir ma ustura, nu mai stiu ce sa fac iar la medic mie jena sa ma duc.

pirgos

acum 11 ani

ce unguente folosesti?

criss

acum 11 ani

pai nu am folosit nici un unguent imi trece din senin si tot asa imi apare