depigmentare a pielii

Boli de piele

Postata de lili_lili cu 12 ani in urma.

buna sera,in urma cu un an mi-a aparut o pata pe piciorul stang,seara sau cand eram f nervoasa,ma manca si scarpinandu-ma s-a marit aproape pe toata pulpa de sus a piciorului stang(e ca o floare),anul acesta am obs ca s-a extins si pe restul corpului pe unele zone.Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa iau si unde si ce trebuie sa fac.
Va multumesc!
liliana

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Consultati un dermatolog.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa cum a scris si Iuli, ac***a in vedere evolutia indelungata si extinsa a afectiunii, este de recomandat un consult dermatologic pentru un diagnostic si un tratament corect.
dupa descriere poate fi vorba despre o afectiune numita: pitiriazis versicolor, iar tratamentul poate fi o crema antifungica, dar in lipsa unui consult dermatologic specific, nu se poate pune un diagnostic si cu atat mai putin un tratament.
despre pitiriazis puteti citi si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Pitiriazis/tinea-versicolor-pitiriazis-versicolor_1350

va urez o zi buna