Degetele picioarelor

Boli de piele

Postata de weekend91 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, inainte sa consult un medic dermatolog, sper sa primesc un raspuns de la dumneavoastra referitor la problema mea. De cativa ani, in timpul iernii, degetele de la picioare se imflameaza si practic, se umfla cu sange ac***a o culoare rosu inchis, nu cred ca este vorba de degeraturi ac***a in vedere ca in ultimele 3 saptamani am iesit foarte rar din casa si nu am fost expus la gerul de afara prea mult timp. In ultimele zile starea lor s-a agravat, ma dor, cateodata simt nevoia sa ma scarpin. Am ajuns in pragul de a nu ma putea incalta sau merge pe strada, in timpul verii nu am astfel de probleme si nu inteleg ce ar putea fi, o ciuperca...sa fie doar niste degeraturi minore? V-as fi recunoscator daca mi-ati putea da cateva sfaturi inaintea unui consult, multumesc!

Raspunsuri (8)

Boli

acum 12 ani

Exista boli care seamana cu cele cauzate de fenomene naturale. De exemplu ce aveti dvoastra prezinta aceleasi simptome ca degeraturile desi au alta cauza. Exista mai multe posibilitati de a face o anumita boala. Va poate ajuta cu siguranta un remediu homeopat caci aceste simptome sunt cunoscute in homeopatie.
Remediile pt. aceste simptome sunt: a) Agaricus CH7 ( se p***ao granula zilnic) sau b) Lachesis CH30 (se p***ao granula la 3 saptamani numai de 2-3 ori) sau alt remediu.
Mergeti la un medic homeopat sau incercati pe cont propriu intai remediul a) timp de 2 saptamani si daca nu actioneaza remediul b).
Un tub costa 6 lei si se gasesc numai la farmacii homeopate.

weekend91

acum 12 ani

Va multumesc pentru sfaturi, am adaugat si o poza facuta acum profilului meu cu degetele de la picioare, aruncati o privire pe ea daca se poate...poate diagnosticul v-a fi mai clar, multumesc mult!

weekend91

acum 12 ani

Va multumesc pentru sfaturi, am adaugat si o poza facuta acum profilului meu cu degetele de la picioare, aruncati o privire pe ea daca se poate...poate diagnosticul v-a fi mai clar, multumesc mult!

Consumati alcool ?

acum 12 ani

Consumati alcool mai des ? La degete face bine caldura sau recele ?

weekend91

acum 12 ani

nu consum alcool mai deloc, trec si luni fara sa beau un pahar, iar la a 2-a intrebare nus stiu ce sa zic, adica...poate fi din cauza transpiratiei provocate de sosetele mai groase pentru ca dupa cum v-am spus, vara nu am astfel de probleme indiferent daca port incartaminte mai multe ore pe zi...

Email

acum 12 ani

Lasa-mi aici un email sau id de mess sa te contactez ca aici nu merge.

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Buna ziua. Manifestarile dvs care apar in sezonul rece la periferie (degete picioare, pot sa apara si la miini, nas, urechi) se incadreaza in modificari circulatorii locale de vase mici ,de tipul perniozei. Se amelioreaza prin purtarea de haine si incaltaminte groase, caldura locala, medicamente vasodilatatoare ptr circulatie (pentoxifilin 400-800 mg/zi) si local aplicatii de unguente cu nicotinat de metil(1-2 aplic./zi) ,alternativ cu creme cortizonice( ex. advantan 1-2 aplic./zi) 10-14 zile. Daca durerile si inflamatia sunt f mari se poate administra si un antiinflamator sistemic -7 zile, dupa masa ( ex. movalis 1cp./zi).

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

probabil ca este vorba de un eritem pernio produs de crioglobuline crescute, dar e bine sa va investigheze un medic dermatolog.