deget inestetic dupa unghie incarnata

Boli de piele Granulomatoza wegener

Postata de PRUDGAB cu 9 ani in urma.

Buna ziua! In urma cu doi-trei ani am avut o unghie incarnata la piciorul drept pe care nu am tratat-o asteptand sa treaca de la sine deoarece imi era foarte frica ca o sa ajung la doctor si o sa-mi scoata unghia. Bineinteles,o curatam zilnic,dar in zadar. O buna perioada de timp nu s-a vindecat,iar in tot acest timp mi-a fost afectat si degetul. S-au format granuloame(nu stiu exact daca spun bine) in partea dreapta a degetului,iar dupa ce mi s-a vindecat, in sfarsit infectia,degetul meu a ramas deformat...''carnea'' aceea s-a cicatrizat si acum am un deget mai mare. Vreau sa stiu daca se mai poate face ceva sa am degetul ca inainte. Se poate opera?

Raspunsuri (1)

Alina

acum 8 ani

Bună ziua. Si eu am avut unghia de la degetul mare de la picior incarnată, aveam si granulom ,si infecție. Si ieri, după 9 luni de când am tot amânat sa merg la chirurgie din cauză că imi era frica de operație" mi-am luat inima in dinți " :)) și am mers si m-am operat. NU TE DOARE DELOC OPERAȚIA ! M-a anesteziat si nu am simțit nimic. Te doare foarte puțin doar când iti injecteaza anestezicul. A tăiat tot,inclusiv granulomul. Curaj. Te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie si sa intrebi ce se poate face in cazul tău. Si el va ști sa te indrume ! O zi bună