de ce madoare pielea capului numai in spatele urechii drepte sub forma de usturime

Boli de piele

Postata de NICULAE345365 cu 14 ani in urma.

DE ce ma doare zon de dinapoia urechii drepte sub forma de usturime si durerea s- lasat si spre baza gatului(tot in partea dreapta)?

Raspunsuri (4)

Dr. Cacovean Adrian

acum 14 ani

Nervul care raspunde de zona respectiva este prins in procesul inflamator al coloanei cervicale. "Sciatica" dv. de la gat.

NICULAE345365

acum 14 ani

Intre timp multe s-au mai intamplat.... Durerea s-a mutat in toata partea dreapta a capului si mi-a aparut o iritatie a pielii care mai tarziu a dezvoltat vezicule albicioase pline cu lichid .In clipa aceea totul mi-a fost clar .Desi nu sunt medic ci geolog mi-am dat diagnosticul certificat ulterior de medicul de familie:Zona Zoster!Acum boala este pe trecute dar inca mai am usturimi si mancarimi.Tratamentul tot singur mi l-am dat (ajutat de Net): -Aciclovir (comprimate )1/6ore, unguent Aciclovir,Tramadol combinat cu Paracetamol si Piafen.A mers...Cu bine si cu sanatate,CALI

amurel

acum 13 ani

am si eu pete rosi in cap si se face ca matreata cum as scapa de ea

NICULAE345365

acum 13 ani

Daca nu te doare puternic pielea sau capul,nu ai Zona Zoster .S-ar putea sa ai o banala matreata sau o ciuperca (fung).In asemenea caz iti propun sa accesezi Internetul (scrii Matreata)si urmezi sfaturile celor de acolo.Cum am mai spus ,eu nu sunt medic...Cu bine si cu sanatate!