daca s a descoperit tratament pentru vitiligo

Boli de piele

Postata de NITOIU cu 13 ani in urma.

ce tratament s a descoperit pentru vitiligo

Raspunsuri (10)

Dr. Ionescu

acum 13 ani

Exista tratament homeopat pt. vitiligo, insa nu este mereu usor si trebuie sa dati de un medic homeopat bun.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Vitiligo nu are un tratament actual conform criteriilor ''MEDICINII BAZATE PE DOVEZI''. Exista unele repigmentari in urma unor tratamente insa sunt variabile si dependente de subiectul bolnav. Adresati-va unui medic dermatolog din zona dumneavoastra. Nu va lasati influentata de promisiunile PUR COMERCIALE ale firmelor ce exploateaza mercantil disperarea umana in fata bolii.
075dermato

O pacienta

acum 13 ani

Din pacate medicina aceasta bazata pe "dovezi" nu poate vindeca foarte multe si gasesc gresit pentru un medic sa ne sugereze ca orice alta metoda terapeutica ar fi o pacaleala. Pacientul este si trebuie sa fie mereu dovada vindecarii si nu experiente facute pe sobolani. Daca ar fi luam in consideratie promisiunile desarte care ni se fac cu medicamentele minune bazate pe "dovezi" cred ca ar trebui sa le aruncam de mult la gunoi impreuna cu cei care le produc. Dumnezeu vindeca desi nu poate fi dovedit. Se poate deci si fara dovezi.

Iuli

acum 13 ani

Nu, Vitiligo nu are pentru moment nici un fel de tratament.

"O pacienta", te-ai vindecat tu cumva de vitiligo? Daca da, de ce nu spui cum?

Utilizator21528302284

acum 5 ani

Am vitiligo de aproximativ 6 ani. La inceput mi-au aparut cateva pete pe dosul manilor dupa care am mers urgent la medic unde am fost dezamagit total. Mi-a spus ceea ce am descoperit ulterior, ca nu exista leac pt vitiligo. Am incercat doi ani, aproape zi de zi cu ,,vitix'''' si ,,protopic si nu s-a intamplat nimic bun, ba dimpotriva acum pata s-a uniformizat pe toata mana Nu pot sa stau la soare pt ca ma arde ingrozitor Exista in lume oameni foarte bogati care au dobandit boala asta destul de grava si n u o pot trata Nu credeti in miracole ale unor escroci care va propun medicamente minune, sau escroci religiosi (pleonasm)

claudia

acum 12 ani

va rog frumos daca se descopera sau s-a descoperit ceva spuneti ew am 18 ani si viata mea nu-i una usoara,dak stie cineva ceva despre un tratament as vrea si ew un raspuns

Nelu

acum 12 ani

Buna,

si eu folosesc de doua luni jumate un tratament cu Protopic 0.1 % dimineata si Advatan seara.

nu pot sa zic ca rezultatele sunt bune doar ca o pata mai mare (diametru 1-2 cm ) s-a pigmentat 50% - dupa 2 luni
celelate s-au mai micit

puteti incerca sau intreba de protopic....

Meri protea

acum 10 ani

Locuiesc in Timisoara si Dr Conf Patricia Cristodor face un Tratament cu un aparat special ptr pigmentare......Eu merg cu baiatul meu de 13 ani si ceva a inceput sa se vada, cum celulele care dorm se retrezesc la viata si lucreaza fac bulinute pigmentate .Meri P

Maria

acum 8 ani

Buna ziua,baiatului meu i s-a dat diagnosticul vitiligo.Daca ma puteti ajuta cu un tratament sau specialist dermatologic.sunt din Caransebes

Mariana

acum 7 ani

Buna, eu am vitiligo de 24 de ani , acum am 51 si am facut nenumarate tratamente la inceputul bolii.Cred ca am fost la 20 de medici din toata tara . Singurul tratament care a avut un rezultat a fost o crema care se numeste Vitix si pe care atunci o gaseam foarte greu si era si foarte scumpa. Eu m-am limitat si ma dadeam cu ea doar pe fata si antebrate , dar rezultatele s-au vazut dupa 6 luni. Pe fata petele au disparut complet si pe antebrate 80% ,dar intre timp datorita evenimentelor tragice din viata mea ( la mine a aparut pe fond de stres) au aparut in alte locuri, : coate ,picioare, spinare etc. Acum nu ma mai deranjeaza din punct de vedere estetic m-am obisnuit cu ele , chiar daca si acum cand sunt intrebata de ce au aparut imi aduc cu tristete aminte de decesul mamei mele. Asta este trebuie sa invatam sa traim cu ce ne da D-zeu.
Cu crema Vitix trebuie sa freci locul depigmentat pana se sparg granulele din ea si sa stai la soare decat 30 minute dupa aceea. Asta pe fiecare zi. Asa faceam eu. In rest ma feream de soare ca pielea se inrosea si se faceu basici.
Multa sanatate.