Cum scap de xantelasme?

Boli de piele

Postata de Mirodenia cu 9 ani in urma.

Am pe ambele pleoape, inferioara si superioara la ambii ochi, xantelasme. La analize colesterolul este putin marit dar si sora mea are xanelasme desi ea are analizele perecte.
Doresc sa le fac sa dispara. Care este in opinia medicala cea mai buna metoda de a scapa de ele? Stiu ca pot reapare, nu asta ma interseaZa ci metoda cea mai non invaziva si care sa nu imi nenoroceasca ochii. Deci, stiu ca exista urmatoarele metode:
- chirurgie clasica
- laser
- metoda chimica

La ce clinica sau medic imi recomandati sa merg? Daca e unul bun pot merge departe dupa el.
Multumesc.

Raspunsuri (5)

Adrienne

acum 9 ani

Xantelasmele de dimensiuni mici se indeparteaza chirurgical, prin radioexcizie. Se face o anestezie locala si se scot foarte usor, fara a percepe vreo durere. Ramane o mica cicatrice pe care daca se aplica cateva luni o crema cu extract de melc, dispare total.

Mirodenia

acum 9 ani

Multumesc. Radioexcizie inseamna laser? Asta e cea mai buna metoda? Ma intereseaza sa nu ramana semne. Mai reiau intrebarea: unde e cea mai buna clinica sa fac aceasta operatie?
Un dermatolog mi-a vorbit de aplicarea unor solutii. Este viabila?

Adrienne

acum 9 ani

Am facut la" Clinica Palade" din Bacau, dr. chirurgi Palade si Radulescu. Dupa doi ani si jumatate de la interventie nu se vede nicio cicatrice. Se face anestezie locala apoi se intervine cu ansa diatermica. Sunt f. multumita de rezultat.

Mirodenia

acum 9 ani

Dar in Bucuresti stie cineva un chirurg bun pentru xantelasme?

Ramona

acum 8 ani

Draga Adrienne,cat te-a costat interventia?