Cum scap de Pitiriazis

Boli de piele

Postata de Predator98 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,in urma cu aproximativ 2-3 ani mi-a aparut o pata maronie pe piept cam cat o palma,am fost la doctor anul trecut si am aflat ca este vorba despre pitiriazis.Doctorul mi-a prescris o crema cu care sa ma dau de 2 ori pe zi( MICONAZOL NITRAT 2%) dar nu a avut niciun rezultat.Cunoasteti niste remedii care au dat rezultate,ceva cu o concentratie mai mare,habar n-am.Astept raspunsuri,va multumesc.
PS: Ciuperca s-a extins in primele saptamani dar de atunci a ramas la aceeasi dimensiune.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Tratamentul pentru Pitiriazis variaza de la persoana la persoana deoarece aceasta afectiune poate fi diferita in functie de fiecare individ. Daca tratamentul prescris de medicul dvs. nu a avut rezultat, este important sa te intoarceti la medic pentru o evaluare ulterioara sau sa consulti un alt specialist.

Exista si alte alternative la Miconazol, solicitati medicului informatii despre acestea.
De asemenea, unele persoane au obtinut rezultate bune cu remedii naturiste, cum ar fi uleiul de arbore de ceai.

In orice caz, este esential sa urmati indicatiile unui medic pentru a va asigura un tratament corespunzator si sigur.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/pitiriazis-versicolor-sau-tinea-versicolor-cauze-simptome-tratament_18029