Cum sa tratez dermatita atopica la 21 de ani?

Boli de piele

Postata de Segiu.c cu 11 ani in urma.

De o luna mi-a aparut pe degetul miinii drepte niste eruptii cutante rosii, cu mincarime si puruit apos. Dupa cum am citit pe net, am dermatita atopica, dar am deja virsta de 21 de ani, pe cind pe net se zice ca e caracteristica mai mult copiilor mici aceasta boala. Dati-mi va rog un sfat referitor la tratament. Multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Va recomand sa consultati un medic de specialitate ( dermatolog) pentru un diagnostic cert si tratament adecvat; in principiu, tratamentul dermatitei atopice are la baza corticoterapia.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

diagnosticul de dermatita atopica presupune o investigatie completa facuta de un medic dermatolog si acest diagnostic nu poate fi pus pe internet; prin urmare va rog sa consultati un medic dematolog.