Cum sa scap de mancarimile si inflamatia pleoapelor?

Boli de piele

Postata de raluk.ralukiss cu 11 ani in urma.

Buna seara!In urma cu 7 -8 luni am mers la dermatolog deoarece pielea din spatele capului a inceput sa se descoameze . am avut mancarimi si medicul mia dat Xamiol ... L-am folosit afectiunea dispare temporar dupa care reapare ... Nici pana acum nu am scapat de aceasta afectiune si cu cateva saptamani am observat ca acelasi lucru se cam intampla si cu pielea pleoapelor . Mama mi-a luat de la farmacie Kanamicina si aseara mi-am pus unguent pe pleoape . Noaptea am simtit mancarimi , iar dimineata m-am trezit cu ochii umflati , pleoapele rosii cu bubite foarte mici si mancarimi puternice . Am fost la oftalmolog si mi-a prescris Tobradex ( unguent) si Claritine comprimate (mi-a sugerat sa il iau seara inainte de culcare) . Toata ziua nu am putut scapa de mancarimi , iar cand m-am dat cu Tobradex parca au inceput sa fie mai puternice . M-am spalat cu apa calduta si nu am mai folosit crema . Acum 2 ore am luat Claritine , dar nu mai suport mancarimile . Ce as putea sa scap de umflaturi si mancarimi ? In cat timp isi face efectul Claritine-ul ? Are legatura cu afectiunea din zona cefei ? Multumesc !

Raspunsuri (1)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

A-ti facut o dermatita de contact de la antibiotic; ar trebui sa va vada un dermatolog; pana atunci folositi comprese locale reci cu apa termala, urmate de aplicatii de crema Bariederm (Uriage) 1-2 apl./zi periocular si Lop***ad crema 1-2 apl./zi, 5 zile, in strat subtire.