cum poti scapa de vergeturi?

Boli de piele

Postata de mami cu 12 ani in urma.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat ce as putea face concret pentru a o ajuta pe fiica mea de 14 ani sa scape de vergeturile care i-au invadat zona fesiera si sanii? Desi este o fata cu o greutate normala 1.61 cm si 43 kg vergeturile au aparut brusc si sunt foarte mari ,adanci, unele rosii altele albe mai fine. Este clar o suferinta a pielii de care nu putem scapa desi am folosit diverse creme dar si vit A si E pe cale bucala .Este o problema ce vine din interior?Va rog ajutati-ma cu un sfat, eventual o recomandare la o clinica

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Din pacate nu prea se poate face nimic. Este in crestere si probabil aceasta se desfasoara prea brusc pentru pielea sa, care nu este prea elastica. Nu cred sa existe vreo solutie. Daca ar exista, nu ar fi atatea femei cu vergeturi... Insistati cu cremele cu colagen sau antivergeturi. Altceva nu stiu ce sa va spun.

Serbu Iulia Alexandra

acum 12 ani

La pubertate aparitia vergeturilor este un fenomen normal atat la fete cat si la baieti. In momentul cresterii taliei sau a cresterii in greutate intr-un ritm mai accentuat (mod care se realizeaza la pubertate) la nivelul corpului pot aparea linii fine numite vergeturi. Acestea apar cand tesuturile situate sub epiderm (piele) respectiv tesutul conjunctiv format in mare parte din colagen sunt tractionate in urma dezvoltarii accelerate. Comparativ cu epidermul, stratul superficial al pielii care este un tesut foarte elastic in momentul intinderii, colagenul nu este rezistent si se distruge. Astfel ca ruperea fibrelor de colagen determina cicatrici fine numite vergeturi, care constituie cea mai frecventa afectiune la nivelul pielii.
In prezent, nu exista niciun remediu care poate preveni aparitia vergeturilor, in special la femeile insarcinate sau in perioadele de crestere accelerata.
Produsele sub forma de creme pot ameliora senzatia neplacuta care insoteste vergeturile insa nu poate preveni aparitia vergeturilor.
Va pot recomanda: -Masajul pielii cu o manusa sau perie de masaj ac***a ca scop intensificarea circulatiei sangvine locale
- Aplicarea zilnica de creme emoliente (pe baza de alfa hidroxiacizi) la nivelul zonelor afectate cu scopul de a intretine pielea supla
- Alimentatie bogata in vitamina C si E, zinc si siliciu, minerale ce contribuie la pastrarea sanatatii.
-Consumul corespunzator de lichide precum si efectuarea de exercitii fizice
Nu trebuie sa va faceti prea multe griji, deorece vergeturile care apar la varsta adolescentei se diminueaza in timp si nu necesita vreo forma de tratament.
Multa sanatate!

andrei....

acum 12 ani

incearca sa sa gasesti in romania RILASTIL ii o crema buna si eu am avut vergeturi rosi provocate de o crema prescrisa de dermatolog!!

magureanu elene

acum 10 ani

eu sunt insarcinata in 7 luni si am vergeturi pe sani un doctor mi-a recomandat o crema TRIDERM si am folosit-o dar nici un efect