Cum pot scapa de pitiriazis ?

Boli de piele

Postata de Simona122 cu 13 ani in urma.

am avut tratament cu clotrimazol, dar au revenit foarte multe pete, deodata. in multe locuri zonele sunt albe si au un fel de puf alb deasupra. asta pe langa senzatia de mancarime. va multumesc pentru ajutor.

Raspunsuri (3)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Tratamentul cu clotrimazol poate a fost incomplet. Durata corecta de aplicare a clotrimazolului este de minim 2-3 luni pentru pitiriazisul extins. Puteti incerca ketoconazol crema, 2 aplicatii pe zi timp de 2-3 luni sau cel putin inca 2-3 saptamini de la disparitia completa a leziunilor.
075dermato

Simona122

acum 13 ani

Va multumesc frumos pentru informatiile primite. Voi incerca inca o data un tratament pe baza de crema. Va doresc numai bine!

ionel

acum 10 ani

Eu am folosit o perioada tratament medicamentos insa tot reaparea. Cea mai buna solutie pe care am folosit-o a fost o solutie ce mi-a fost preparata la farmacie . NU mai am reteta si nici nu mai stiu ce continea solutia insa imi amintesc ceva de acid benzoic parca. Poate ma lumineaza un specialist ca am incetat aplicatiile dupa ce am terminat solutia si au reaparut( mult mai lent decat dupa tratamentul cu pastile.
Multumesc