Cum ma vindec de acnee?

Boli de piele

Postata de natalia 007 cu 12 ani in urma.

Cum ma vindec de acnee?

Am 29 de ani si am o acnee persistenta.De ani de zile ma lupt cu boala asta.Am fost la ginecologi,dermatologi etc....
Am facut tratamente nenumarate cu anticonceptionale si chiar au dat rezultate,dar va spun sincer nu vreau sa mai iau, ca doresc sa fac un copil si nici nu ma simt bine de la ele.Am luat tot felul de pastilute pentru dereglari hormonale,produse de curatare a tenului,antibiotice,creme antiacneice,am facut cure de curatare a sangelui si diete numai pe baza de fructe si legume timp indelungat.Dar ce nu am incercat..........
Am ajuns la faza cand imi prepar singura masti si creme pe baza de miere si propolis.Numai mierea ,mastile pe baza de propolis si argila ma mai ajuta.dar nu reusesc sa scap.Am incercat sa-mi imbunatatesc si sistemul imunitar.
Ca orice femeie dorescsa arat bine si sa am un ten sanatos.Lucrez cu publicul si de cele mai multe ori trebuie sa folosesc make-up pentru a ascunde acneea.
.Ce ar trebui sa fac si ce nu ar trebui?La ce medic sa mai merg pentru a descoperi cauza?
Exista posibilitatea sa am o alergie?
Am avut stafilococul auriu si am facut tratament cu antibiotice.Am repetat exudatul si a iesit negativ.Acneea poate sa apara daca am avut stafilococul auriu?
Astept raspunsul dumneavoastra
Va multumesc!

Raspunsuri (9)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

evident, un tratament adecvat puteti primi doar de la un medic dermatolog in urma unui consult si a unor analize. aici putem sa oferim doar cateva sfaturi. in primul rand exista mai multe tipuri de acnee, si in functie de tip se prescrie si tratamentul.
cateva exemple de tratamente dermatologice aveti si urmand acest link:
//sfatulmedicului.ro/Acneea/tratamente-eficiente-pentru-acnee_7495
totusi, acestea nu sunt cosmetice, si trebuiesc administrate sub indrumarea medicului dermatolog, pentru unele trebuind sa reveniti periodic pentru analize de sange

in legatura cu stafilococul auriu, acesta exista in mod normal pe piele si doar la anumite persoane poate sa fie cauza infectiilor, iar pentru tratament de obicei se incepe cu antibiotice prescrise in urma antibiogramei sau autovaccinul care se face la Institutul Cantacuzino.
pentru mai multe detalii despre S. auriu, puteti sa cititi si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/stafilococul-auriu-si-alte-infectii-stafilococice_661

va urez o zi buna

dalila

acum 12 ani

Buna ziua.Si eu o forma de acnee usoara si as dori sa stiu ce analize hormaonale trebuie sa fac.LH,estradiol,progesteron,DHEAS...mai trebuie ceva?Va multumesc

Pisi

acum 10 ani

Eee... Ce aiurea

gaby

acum 10 ani

buna. de pe ce site ai comandat aceasta crema? mersi

moniq

acum 10 ani

cu o igiena adecvata a tenului puteti scapa defiitiv de acnee,folosind un gel de curatare,sau o apa termala care calmeaza tenul,si foarte important este sa nu va mai machiati,cu machiaj intretineti acneea.

Natalia Babalici

acum 10 ani

Buna, mama mea e medic iar eu sunt studenta la medicina, sfatul meu este: sa cauti tratamentul anti-acnee natural pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai(Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

E foarte eficient si bland cu pielea….prietenul meu avea o eruptie foarte puternica pe fata si asa a scapat de ea..si pe viitor, sa nu iti spargi cosurile, nu faci altceva decat sa ii inmultesti! te pup

Cornelia

acum 10 ani

Natalia, te rog frumos fa o cautare internet ptr. DIM (Di Indolyl Methane), este un supliment alimentar ca si vitaminele extras din familia cruciferelor (varza, broccoli, brussel, etc). Acest supliment ajuta organismul sa metabolizeze estrogenul mult mai eficient , astfel nu devi estrogen-dominanta (un semn este PMS sever, acnee adulta, Etc.) Iti garantez ca te va ajuta cu acneea.

Claudia

acum 9 ani

Eu cand am avut probleme cu acnee tot acest tratament de la Thursday Plantation, l-am folosit si chiar a functionat foarte bine. Am folosit spuma naturala de spalat pe fata, lotiunea tonica, crema hidratanta si un gel medicinal anti-acnee. Il recomand si eu.

cristina

acum 7 ani

Iti recomand o cura cu suc de morcovi si masca cu miere de casa , nu din magazin , e suficient sa combini aceste 2 produse si dupa 7 zile vei vedea rezultatele ! Iti spun din proprie experienta ! Suc de morcovi de 2 ori pe zi dimineata si seara si masca cu miere o data pe zi !