crusta pe piele

Boli de piele Keratoza actinica Keratoza

Postata de janina2140211 cu 13 ani in urma.

buna ziua,
am 31 de ani si am problema cu ceea ce eu cred a fi o alunita ( pe care am observat-o la nivelul pielii gatului acum vreo 10 ani ca o pata colorata maro si usor reliefata). in urma cu vreo 3 ani a devenit sensibila la atingerea cu un pluover din lana, sa zicem. dupa nasterea fetitei mele, adica de 1 an si jumatate alunita a inceput sa formeze cruste care se exfoliaza iar pielea mea in general este mai sensibila ( dupa fiecare baie apar pete mici rosii pe fata si pe pipt. medicul dermatolog mi-a recomandat o crema pt protectie solara 50+ si o crema pt ten cuperozic. mi-a zis ca va trebui sa indepartez la un moment dat alunita cu problema din motive estetice, dar fara alte detalii. problema este ca alunita isi modifica aspectul prin exfolierea destul de frecventa iar uneori apar chiar rani la nivelul ei. ce ar trebui sa fac? va multumesc din suflet

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

URGENT EXTIRPATA si trimisa piesa la anatomo-patolog! Progrmati-va cat de curand la interventie.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Este posibil sa fie o keratoza actinica transformata in timp. Adresati-va unui medic dermatolog competent care va stabili diagnosticul si conduita de urmat.
Puteti trimite o fotografie facuta cu macro (floricica de la aparatul de fotografiat digital) la [email protected]
075dermato

janina2140211

acum 13 ani

Vă mulţumesc din suflet pentru răspunsul prompt. Fiind din Teleorman, voi căuta să merg în Bucureşti la un medic dermatolog. Dacă aveţi sugestii în acest sens, v-aş fi recunoscătoare. Încă o dată vă mulţumesc şi vă doresc multă sănătate!

nastase mila

acum 13 ani

si eu am aceasta boala de la varsta de 16 ani,dar acum mi sa agravat.as vrea sa aflu mai multe detalii despre ea.

BAJENARU GHEORGHE

acum 7 ani

De vreo doi ani mi-a aparut pe frunte ,in citeva locuri, niste escrescente,dar una este mai mare Cind este soare puternic frunte ma ustura si cred ca este o legatura si cu aceste escrescente Imi dispar-cad-la un moment dat si reapar dupa o anumita perioada
Cu permisiunea dv va pot trimite o poza

Multumesc !