crapaturi pe pielea mainilor

Boli de piele

Postata de Biank1 cu 11 ani in urma.

Buna ziua. As avea nevoie de un sfat. Eu traiesc cu fratele meu in italia si nu ne permitem aici sa mergem la doctor. Lucreaza intro fabrica de facut saci si lucreaza mult cu diluent. Are mereu mainile crapate si uscate. Ce crema i recomandati sau un tratament?

Raspunsuri (4)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

puteti cauta la farmacie(se da fara reteta) un produs care are formula chimica internationala DEXPANTHENOLUM iar denumirile comerciale in romania sunt BEPANTHEN, CORNEREGEL iar pe langa aceasta inainte de inceperea lucrului sa folosesca o manusa de protectie iar crema o da zilnic la un interval de 12 ore.

antoneta142936

acum 11 ani

alifia de galbenele sau de tataneasa cred ca l-ar putea ajuta

Socrates

acum 11 ani

Alifia de tataneasa ajuta la lipirea tesuturilor de orice fel si a oaselor, cea de galbenele ajuta la toate problemele de piele superficiale, insa nu ajuta daca sunt mai adanci.
Se poate folosi intai tataneasa si dupa ce se inchide ceva pe urma galbenelele, altfel exista riscul sa se inchida doar la suprafata si pe urma se face puroi. Trebuie sa se inchida din interior catre interior. Insa la aceasta cauza si simptome cel mai indicat remediu este Petroleum C7 de la o farmacie homeopata (un tub costa 3 euro in Italia). Se p***acate o granula de 2 ori pe zi. Daca apare cumva o mica agravare temporara sa continue cu remediul, caci ea dispare si pe urma se inchid ranile.

simona

acum 9 ani

Eu ani de zile am avut aceasta problema si singurul produs care a reusit sa ma ajute a fost lotiunea de protectie de la Gloves In A Bottle. Am aflat de ea de la medic. Lucram intr-un mediu in care mereu aveam pielea uscata si crapata si dupa ce am inceput sa o folosesc am vazut rezultatele. Sunt foarte multumita de acest produs si l-am tot recomandat la cunostinte.