cosulete pe fata cu mancarimi

Boli de piele

Postata de anna_anna_H cu 12 ani in urma.

buna ziua,de cateva zile mi-au aparut ca un fel de cosulete fara albeata rosii doar pe fata,respectiv toata fata si ma mananca destul de mult,plus ca se mai si usuca pielea pe portiuni mici si se ridica foisoare de piele moarta.foloseam nidoflor,dar din cate am intele de curand devine adictiva pielii si nu am mai folosit-o.o foloseam de vreun an de zile.sa fie din cauza ca nu o mai folosesc sau aceste cosulete au alta cauza?? mentionez ca nidoflorul nu mi l-a prescris nimeni,l-am incercat pentru portiunile de piele uscata si dadea cat de cat rezultate.multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Nu a-ti facut bine folosind fara prescriptie nidoflor o perioada lunga de timp; eruptia actuala poate fi o dermatita periorala ,care poate avea drept cauza si folosirea indelungata a produselor cu componenta cortizonica.
Sfatul meu este sa nu mai aplicati nimic si sa mergeti urgent la un dermatolog , care sa va puna un dg. corect si un tratament adecvat pentru toate problemele.

anna_anna_H

acum 12 ani

multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra!va multumesc