cos rosu si dureros pe git

Boli de piele

Postata de telenesti cu 12 ani in urma.

Mi-a aparut pe git un cos ,la inceput mic si nu i-am atras atentia,apoi a crescut ,este rosu ,are 2 sapt.,este cam dureros cind apas pe el,si in jurul lui putin este umflat,ce poate fi?ms mult

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Dupa cum descrieti poate fi un furuncul, dar trebuie sa va vada un medic dermatolog ptr un dg mai precis si un trat. antibiotic sistemic si/sau local.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

din descriere pare sa fie o infectie stafilococica care se poate vindeca la un medic dermatolog printr-o interventie microchirurgicala simpla; nu este bine sa-l stoarceti, deoarece infectia se pote propaga la foliculii vecini transformandu-se intr-un furuncul antrap***ad sau celulita stafilococica.