cos, neg?

Boli de piele

Postata de aziza cu 13 ani in urma.

in zona pubiana mi-a aparut o .... usoara umflatura rosie gen cos dar nu are varf alb si nu pare purulent (n-am riscat sa-l sparg). la atingere se simte foarte tare, nu doare, nu mananca, nu am mai avut pana acum. iau anticonceptionale orale cu estrogen (yasmin) de 2 ani, ma epilez cu ceara la cosmetica....momentam ma dau cu triderm crema pana marti cand ajung la ginecolog. ma puteti ajuta cu un diagnostic aproximativ sau cu un sfat de tratament? multumesc

Raspunsuri (3)

simona

acum 13 ani

si eu am acesta problema de 4 zile.la inceput s-a manifestat cum descrii tu, iar acum s-a infectat- am apasat si a iesit puroi si sange..ca la un cos. m-am epilat acum 2 sapatamani..este oare posibil sa fie foculita?
Daca mergi la medic..spune-mi ce ti-a spus..incerc si eu sa ajung.
multumesc

x

acum 13 ani

si eu am avut problema asta destul de frecvent cand ma epilam brazilian, tot cu ceara la cosmetica.
idea e ca...e scarbos...dar e ca un cos imens, sau chiar furuncul. trebuie sa-l apesi bine de tot, de preferat cu un tamponel cu spirt, pana iese tot puroiul, si sangele...pana ramane doar ser sau chiar nu mai iese nimic. il dai cu niste betadina, si pana a 2-a zi iti trece...

in general am obs ca apare cam la 2-3 sapt, cand incepe sa creasca parul...deci probabil ca e o combinatie intre ce contine ceara si ce se intampla in acel por cu ce ramane de la ceara cand porul e stresat de firul care vrea sa creasca. am evitat o vreme indelungata ceara si am trecut la lama...si n-am mai avut problema asta.

Ana

acum 13 ani

Buna, am avut si eu problema asta... M-a tinut cam 3 luni. Ma epilam cu aparatul Brown. Si imi crescusera doua fire de par fix in doi pori alaturati. Am stors o data... apoi inca o data... cu spirt langa mine... foarte dureros era, mi se invinetise, chiar, zona... pana la urma le-am scos pe amandoua...intr-o luna pe unul, in cealalta luna pe altul, iar acum am scapat. :)