Control dermatologic pentru alunita rupta

Boli de piele

Postata de a5500913 cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Am 18 ani si acum cateva zile mi s-a rupt o alunita (cred ca era alunita, dar nu sunt 100% sigur pentru ca nu am vazut-o, dar simteam cum se zgaltaia cand o atingeam). Am fost la cateva zile la doctor si a spus ca tipul ala de alunita nu prezinta factor de risc, dar ca imi poate cauteriza locul daca vreau. As vrea insa un control dermatologic la un specialist, care sa foloseasca dermatoscop si sa imi spuna sigur daca exista vreun risc. Ce ar trebui sa stiu? As putea sa ma duc la un dermatolog sa imi spuna daca era intr-adevar o alunita?

Multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Bineinteles ca puteti consulta medicul dermatolog. De altfel, este si recomandat acest lucru.