cojirea pieli mainilor

Boli de piele

Postata de membru217701 cu 11 ani in urma.

mainile imi sunt foarte uscate,mi se cojesc palmele si degetele,nu ma mananca ,doar ca este foarte deranjant,nu si la picioare

Raspunsuri (3)

afer

acum 11 ani

Buna ziua,

Daca doriti sa va raspund la intrebarile pe care le aveti,
sa interpretez analize medicale, sa va ofer sfaturi, tratamente ,
trimiteri catre alti medici va rog sa ma contactati cu un e-mail la adresa
[email protected], sau sa accesati pagina de facebook :
http://www.facebook.com/pages/Consultatii-Medicale/453840897967707.

Medic Naturopat

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Puteti folosi creme emoliente pe baza de uree 15-30% ,gen tractopon sau rombalsam ptr. hidratare si eliminarea scuamelor (2-3 aplic/zi,pina la ameliorare , apoi mai rar); evitati spalarea prea des.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

din descrierea dvs. se pune ipoteza a 2 boli: fie o micoza(ciuperca microscopica) fie un stigmat atopic(semn de predispozitie la alergii) tegumentare. in primul caz puteti cere o trimitere de la medicul de familie care sa va trimita la dermatologie iar dv. alegeti numai 2 alternative: laboratorul de micologie al celor 2 clinici universitare dermatologice: colentina sau scarlat longhin.