Coș în zona inghinală

Boli de piele

Postata de Reyand cu 8 ani in urma.

Salut,

De 2 zile mă ''lupt'' cu o problemă. Acum ceva timp (5-6 luni) am avut un coș destul de mare în zona inghinală. Am avut grijă de el, a spart, am curățat foarte bine, am stat cu un pansament și s-a trecut.

În zona aceea a rămas un mic chist (presupun sebaceu). Acum trei zile am simțit zona aceea (înghinalul stâng / exact la încheietură) mai sensibilă. După o zi a început să se inflameze. S-a inflamat și mă durea extraordinar de tare când mergeam. Am dat cu betadină, am pus varză, am pus rece.. dar s-a inflamat și mai tare.

Acum, în a 2 a zi a continuat să se inflameze. Durerea la mers a mai scăzut dar țesutul din jur este tare. Știu că e normal la un coș, furuncul să se întărească așa.. dar nu șțiu ce să fac.

Nu sunt în oraș la mine (sunt în vacanță) și nu am medic de familie aici. Mă gândesc să mai aștept o zi, maxim două.. dacă nu se ameliorează.. să încep antibiotice.

Apreciez păreri / sfaturi.. dacă e posibil.

Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Antibioterapia nu ajuta foarte mult daca este o colectie importanta . Acel chist trebuie incizat si "curatat" in cadrul unui serviciu de chirurgie . Apoi se poate institui terapia antibiotica si antiinflamatoare.