ciuperca de la scutec

Boli de piele

Postata de blonda88 cu 11 ani in urma.

buna seara! am o fetita in varsta de 10 luni si in urma cu o luna am schimbat scutecele pe care le foloseam cu o alta marca dar asta numai pentru 2 zile pentru ca i-au aparut in zona scutecului niste bubite ca niste cosuri rosii ,mari cu cap.Am reinceput sa folosesc vechile scutece dar de ciuperca pe care a luat-o nu pot sa scap.Am folosit foarte multe unguente dar din pacate nici una nu si-a facut efectul ba mai mult ,saracuta a facut rani de la atatea unguente.Nu mai stiu ce sa mai fac acum draguta plange cand o schimb, ca o ustura ranile provocate de la unguente.Acum nu o mai dau cu nimic ca sa respire pielea intoxicata de atatea unguente.O spal cu apa si sapun, o las fara scutec cate o jumate de ora dupa fiecare schimbare, dar deocamdata nu vad nici o ameliorare.Va rog sa ma ajutati cu un sfat ,sunt disperata poate stiti un unguent care sa faca minuni si care sa nu ii afecteza pielea mai tare.multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Ciuperca nu se transmite de la pampers; fetita a facut un eritem fesier, care s-a suprainfectat probabil cu candida.Dupa atitea incercari personale nereusite ,ar fi cazul sa o vada un medic dermatolog. Pina atunci puteti calma zona cu apa termala si puteti aplica la fiecare scutec Cicalfate crema ( firma Avene, din farmacie).