chelie pe alocuri

Boli de piele

Postata de fetitzacuminte cu 12 ani in urma.

buna..am si eu o intrebare..cunosc pe cineva care are o problema mare cu caderea parului..totul a inceput acum 2 ani cand a inceput sai cada parul intro singura zona a scalpului..totul a pornit de la o banala zgrabunta ..pe urama a inceput sa cada parul si a ajuns zona afectata de marimea unui ou ..cu timpul cade tot mai mult si acum e mai mare(de marimea unui mar:D)..acea persoana a mers la medic si i-a dat tot felul de creme si medicamente dar degeaba ..paru cade incontinuare si nu creste altul..ce problema ar putea fi?va rog ajutati-ma..va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Probabil este vorba de alopecia areata, afectiune cutanata cu tenta autoimuna, cu evolutie imprevizibila si fara un tratament curativ definitiv.Boala poate avea perioade de regresie spontana dar si extindere rapida uneori.