ceva nou?

Boli de piele

Postata de bunicuta55 cu 14 ani in urma.

a mai aparut ceva nou in tratamentul psoriazisului?

Raspunsuri (4)

Dr. Dermatologie

acum 14 ani

De aproximativ 2 ani exista si in Romania terapiile biologice pentru psoriazis (Humira, Enbrel, etc). Acestea sunt injectabile si se administreaza la interval de 1 sau 2 saptamani, in functie de produsul utilizat. Pot beneficia de ele pacientii cu psoriazis extins si/ sau vechi, care au urmat mai multe tratamente fara rezultat. Medicamentele sunt scumpe dar sunt compensate 100% de catre Casele de asigurari, in urma aprobarii dosarului de catre o comisie speciala. Medicul DV dermatolog poate stabili daca se recomanda aceste medicamente in cazul Dv.

Jamillutza

acum 14 ani

ok pt cei cu pso extins..al meu e oarecum vechi ..de vreo 6 ani ..dar extins nu e decat la nivelul scapului..eu ce ar trebui sa fac?

Ana C.

acum 14 ani

Sa mergeti la Iasi la medicul homeopat Mihai Vieriu de la Spitalul CFR care trateaza psoriazisul cu rezultate f. bune si de durata. Sanatate

Dr. Dermatologie

acum 14 ani

Ar fi indicat sa discutati cu medicul DV dermatolog pentru a vedea daca va incadrati in lista de criterii pentru terapia biologica in psoriazis.