ce tratament exista pntru vitiligo

Boli de piele

Postata de NITOIU cu 12 ani in urma.

daca exista tratament pentru vitilog

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul acestei afecţiuni tratamentul trebuie individualizat pentru fiecare persoană în parte, răspunsul la terapie fiind variabil.
Dintre modalităţile de tratament se folosesc:
1.produsele cosmetice speciale precum cremele autobronzante (sunt deosebit de utile persoanelor care prezintă zone depigmentate în zone în care nu se poate interveni prin alte modalităţi terapeutice)
2.tratamentul medicamentos (corticoterapia - Prednison) folosit mai ales la pacienţii cu vitiligo localizat
3.fotochimioterapia prin metoda PUVA care asociază administrarea medicamentului psoralen (pe cale orală sau prin aplicare topică) şi radiaţiile ultraviolete.
Aplicarea topică a medicamentului psoralen este indicată pentru pacienţii care prezintă vitiligo care afectează cel mult 20% din suprafaţa corpului).
Administrarea pe cale orală este indicată în cazurile de vitiligo care afecteaza mai mult de 20% din suprafaţa corpului
4.terapia cu laser - este eficientă, bine tolerată când vitiligo afectează sub 30% din suprafaţa corpului. Inconvenientul acestei proceduri este legat de preţ, terapia cu laser fiind scumpă.
5.în cazurile grave, se poate efectua o grefă de piele

Dr. Corneliu DOBRE

acum 12 ani

Din nefericire nu exista in acest moment nici un tratament care sa satisfaca criteriile Medicinii Bazate pe Dovezi pentru Vitiligo.
Exista nenumarate tratamente (unele dintre ele intens promovate) pe care oamenii disperati le incearca, insa rezultatele sunt departe de a fi predictibile, constante si reproductibile.
075dermato

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

angela

acum 12 ani

Din cita stiu eu nu exista un tratament pt. asa ceva.Cu parere de rau !!!