ce tratament e bun pentru micoza fetei?

Boli de piele Cromomicoza

Postata de cosana cu 8 ani in urma.

Buna seara...am luat o ciuperca de la un animalut..am fost la dermatolog si mi-a dat ca tratament unguentele travocort si travogen...doamna dermatolog mi-a spus la primul consult ca tratamentul va dura intre 3 si 6 saptamani,si ca va trebui sa continui ,chiar daca eczema va disparea dupa cateva zile...m-am dat aproape doua saptamani cu cremele,eczema a disparut,apoi am fost iar la consult. Doamna doctor mi-a spus ca ciuperca a disparut si ca sunt ok. Mi-a mai prescirs niste vitamine B6 si Zinc si cam atat, Dupa cateva saptamani,eczemele au inceput sa apara iar. As dori sa stiu daca tratamentul ar fi trebuit sa il continui cu cremele acelea inca cateva saptamani,pe ariile unde imi aparusera eczemele inainte,sau daca imi trebuie si tratament medicamentos. Va multumesc !

Raspunsuri (2)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 8 ani

Tratamentul corect pentru o micoza a pielii corpului dureaza 8 - 12 saptamini !
In momentul in care micoza devine vizibila, infectia este deja veche de citeva luni.
Pentru a vindeca complet pielea si a preveni reaparitia, tratamentul nu trebuie oprit decit dupa minimum 6 saptamini de la vindecarea aparenta a bolii.
http://www.075dermato.ro/2011/07/pitiriazis-versicolor.html
www.075dermato.ro

Cosmina

acum 8 ani

Si sunt de ajuns cele doua creme pentru continuarea tratamentului?