permetrin5%

Boli de piele

Postata de niki66 cu 8 ani in urma.

buna seara, am doua intrebari ,am cautat pe internet si nu am gasit eu am scabie de trei saptamani ,sunt disperat nu stiu ce sa fac ,am scabie ,nu stiu de unde am luato am facut tratament cu permetrin5% dupa doua trei zile a inceput sa dispara petele rosii foarte mari de pe corp dar dupa 10 zile au inceput sa apara iar am dat iar cu permetrin si pana a doua zi au aparut mai multe pete pe tot corpul inclusiv pe fata, mam dus la doctor si a zis sa mai dau o data cu permetrin. Intrebarea mea este ,-ce se intampla daca te ungi cu permetrin doua zile una dupa alta.-si ce se intampla daca dai si pe fata ,pe instructiuni zice de la gat in jos
astept raspuns va rog frumos ,multumesc

Raspunsuri (6)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 8 ani

Tratamentul corect cu permethrin crema: se aplica crema foarte subtire pe tot corpul cu exceptia fetei. Nu se face baie timp de 18 - 24 de ore. Dupa 24 de ore se face baie, si se depune lenjeria de pat si corp intr-un sac de plastic pe care se noteaza data. Procedura se repeta de 2- 3 ori. Lenjeria din pungi se spala normal dupa minim 14 zile de stocare la temperatura de minim 22 de grade (sarcoptele eclozeaza la aceasta temperatura dupa 10 zile). Diagnosticul de scabie se stabileste de medicul dermatolog.

niki66

acum 8 ani

va multumesc ,; dar va rog spuneti-mi la cate zile trebuie sa repet tratamentul si de ce nu si pe faca ca sunt foarte rosu in jurul nasuluisi ma mananca exact ca pe piele va multumesc

Dr. Corneliu DOBRE

acum 8 ani

Producatorul specifica toxicitate si risc la nivelul fetei.
24 ore tratament (actioneaza produsul) + 24 ore pauza (baie), de 3 ori maximum.
Scabia poate fi refractara la tratament, poate fi asociata cu o infectie parazitara, bacteriana sau fungica.
Adresati-va unui medic dermatolog pentru monitorizare.

niki66

acum 8 ani

va multumesc f. mult ,acum au disparut petele rosii care le aveam pe corp si ma bucur f.tare sper sa-mi treaca ca m-am speriat f tare ,,,cat despre doctor am fost la doctorul de familie(in londra ,lucrez aici)m-ia dat aceasta crema ,,,apropo simpt ca merge pe mine e posibil sau e o iluzie de a mea ,,,va multumesc din nou,o seara buna

niki66

acum 8 ani

as dori sa mai intreb daca am facut tratamentul miercuri cand e bine pentru urmatorul ,si daca in dupa dus pot sa merg la mare sa fac baie (locuiesc aproape) poate ajuta sa scap mai repede ,,,mentionez ca fac 3 dusuri pe zi cu apa foarte fierbinte ,e bine? va multumesc mult

Dr chami

acum 8 luni

Nu ai nimic