ce sa fac?

Boli de piele

Postata de larryssu cu 13 ani in urma.

am si eu o problema cu care ma confrunt de ceva timp si de care nu pot scapa...mi-au iesit in coate niste bubite sau mai bine zis bube si ma mananca foarte tare...am fost la dermatolog si mi-a spus ca poate fi o alergie la animale si mi-a dat o crema dar nu a avut nici un efect....va rog ajutati-ma...va multumesc!

Raspunsuri (6)

raluca

acum 13 ani

Incearca sa-ti iei de la farmacie unguentul travocort. Ce diagnostic ti-a pus medicul dermatolog?

larryssu

acum 13 ani

nu-mi mai amintesc ce diagnostic mi-a spus...o sa incerc si acel unguent...va multumesc!!!!

Oana

acum 13 ani

O alta solutie ce merita incercata este Claritine. E putin mai scump, dar poti sa cumperi doar 1-2 pastilute (e cam 2 lei pastiluta). Efectele ar trebui sa apara in cateva ore de la administrare.

Numai bine!

Csara

acum 13 ani

Cere totusi sfatul medicului dermatolog, paote nu ti se potriveste unguentul, dupa denumire pare sa contina cortizon, iar cortizonul trebuie aplicat pe piele doar la recomandarea medicului pentru ca poate da reactii adverse care sa se repare destul de greu... Daca medicul dermatolog ti-a psus ca esti alergica, mergi la o clinica si fa-ti testele de alergii. Macar asa vei stii ce anume sa eviti, iar alergologul iti va oferi tratament pentru diminuarea simptomelor, in cazul in care se confirma alergia...

elena

acum 13 ani

Poti lua si clorocalcin. Este eficient in alergii.

larryssu

acum 13 ani

mentionez ca aceste (bube)imi trec(cu tratament sau fara)iar dupa un anumit timp imi apar din nou...akum a inceput sa-mi apara si pe mana,in zona degetelor si ma mananca foarte tare....dvs ce imi recomandati sa iau un unguent sau pastilute,ce ar putea avea efect mai rapid?...astept parerile dvs...va multumesc!!!