Ce sa fac impotriva caderii (parului la barbati)

Boli de piele

Postata de alexa_adrian2001 cu 10 ani in urma.

Buna,
Am 26 ani, barbat. De 2 saptamani a inceput sa imi cada parul foarte tare. Ma intreb de ce? Si pana acum cadea dar nu asa mult. De o luna am inceput sa iau acest complex de vitamine - *** . Am inceput sa le iau pentru intarirea sistemului imunitar. Am avut conjunctivita la ochi, prima data am luat ceva vitamine B6 si calciu dupa care farmacista mi-a recomandat sa iau acest complex de vitamine ca are de toate. Am spus si acest detaliu - poate ar avea vreo legatura, desi imi vine greu sa cred.
S-ar putea sa fie si o problema ereditara desi tata nu are chelie. Doar fratele meu - dar totusi nici lui nu i-a cazut asa mult parul.
Am fost la doctor, unde s-a uitat la mine asa de la distanta pentru 2 secunde si mi-a dat Revalid cutie I - 2 luni + ceva solutie care ar fi: utrogestan, prednison, ac salicilic, glicerina, alcool dil ad 100ml, mf sol, si ceva ''sena''. Acest revalid am inteles ca s-ar putea sa aiba ca si efect secundar - pofta de mancare deci sa ma ingrasa. E adevarat?
Deci, ce ar trebui sa fac? Tratamente naturale? Mentionez ca am tenul foarte gras si de o sapt mi-a aparut si matreata.
Multumesc.

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 10 ani

Intra pe site-ul ***la produse pentru ingrijirea parului si citeste prospectul de la " sampon STOP! caderii parului " pe baza de trifoi rosu si pantenol . Pentru rezultate optime se foloseste impreuna cu " lotiune STOP caderii parului ", pe baza de trifoi rosu. Incearca !

ana

acum 10 ani

iti recomand aceasta masca...eu de 2 luni o folosesc si deja vad rezultate
***

Mihai

acum 10 ani

Eu folosesc de 3 luni , la recomandarea medicului, Hairgrow 5 % si sunt foarte multumit, la mine chiar a dat rezultate. Ma spal pe cap o data la 3 zile ( odata cu sampon, odata nu) si nu mi se mai ingrasa nici parul ca inainte cand ma spalam mai des.

alexa_adrian2001

acum 10 ani

Pana la urma uite ce am facut: la sfatul unei farmaciste(prietene de familie - chiar) am luat Zinkit - o cutie, am inceput sa iau Sampon anticadere de la ***- intre timp mi-am mai luat si ceva sprei care e recomandat pentru acest sampon.
Totodata am inceput sa ma dau si cu ulei de ricin amestecat cu vitamina a (50% - 50%). Pot sa spun ca chiar de la prima aplicare a acestor uleiuri deja nu mi-a mai cazut asa puternic parul. De dat ar tr sa fac de 2 ori pe sapt dar fac o data sau poate o data la 2 saptamani.
Sper sa ma tina acest tratament - desi cateodata imi apare matreata care dupa un timp dispare :-? cred ca depinde de marimea parului.
Bafta!